Iran będzie przechwytywał samoloty szpiegowskie USA

Iran będzie przechwytywał samoloty szpiegowskie USA
Źródło zdjęć: © Flickr / sam_churchill / CC

19.12.2011 11:07, aktual.: 19.12.2011 11:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Iran zagroził Stanom Zjednoczonym przechwytywaniem ich samolotów szpiegowskich, jeśli będą naruszały irańską przestrzeń powietrzną.

Dyrektor Ośrodka Studiów Strategicznych Sił Zbrojnych Iranu wiceadmirał Ali Szamhani oświadczył, że niedawne przechwycenie niewykrywalnego przez radary amerykańskiego bezzałogowego samolotu szpiegowskiego RQ-17. Sentinel, wyposażonego w najnowocześniejszą aparaturę amerykańską, "świadczy o wielkich umiejętnościach irańskich ekspertów".

"Islamska Republika Iranu nigdy nie zawaha się, jeśli chodzi o obronę jej przestrzeni powietrznej" - powiedział Szamhani, ostrzegając przed wysyłaniem nad Iran nowych amerykańskich samolotów szpiegowskich.

4 grudnia Iran ogłosił, że jego służby techniczne przejęły kontrolę nad amerykańskim dronem RQ-170. który wtargnął 225 km w głąb kraju od strony granicy z Afganistanem, i zmusiły go do lądowania.

Kilka dni później Iran opublikował zdjęcia niemal nietkniętego samolotu zwiadowczego.

Irańskie media twierdziły, że Rosja i Chiny zwróciły się do Iranu o zezwolenie na oględziny samolotu, podczas gdy irańskie źródła oficjalne podały, że rozpoczęto już badania techniczne "niewidzialnego samolotu" rozpoznawczego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)