iPhone 3GS przyjazny dla niepełnosprawnych

iPhone 3GS przyjazny dla niepełnosprawnych

iPhone 3GS przyjazny dla niepełnosprawnych
Źródło zdjęć: © IDG.pl
21.09.2009 14:56

Apple udostępniło na swojej stronie film prezentujący możliwości iPhone’a 3GS, które mogą znacznie ułatwić osobom niepełnosprawnym korzystanie z niego. Oprócz funkcji Voice Control, która umożliwia za pomocą komend głosowych wykonywanie telefonów lub odsłuch ulubionej muzyki, użytkownicy nowego iPhpne’a mają również dostęp do funkcji Voice Over. Jest to narzędzie, służące między innymi do odczytywania tekstu znajdującego się na ekranie telefonu

Ponadto Voice Over obsługiwane jest za pomocą gestów ekranowych. Osoby niedowidzące lub nawet niewidome nie muszą już zapamiętywać układów komend ekranowych, czy używać niewielkich przycisków. Wystarczy że położą palec na ekranie, a telefon odczyta opis funkcji przycisku, na którym znajduje się palec użytkownika. Obsługa gestów ekranowych jest oczywiście konfigurowalna, a sama funkcja Voice Over dostępna jest w 2. językach i jest kompatybilna ze wszystkimi aplikacjami wbudowanymi w iPhone’a.

Obraz
© (fot. IDG)

Kolejną funkcją jest Zoom. Osoby niedowidzące mogą dokonać maksymalnie pięciokrotnego powiększenia wyświetlanego obrazu, które można przesuwać w wybraną stronę. Opcja Zoom działa w aplikacjach wbudowanych w iPhone’a, jak i tych, które można ściągnąć z App Store.

Funkcja Black on White również pomoże osobom z wadami wzroku. Przy jej pomocy można uzyskać większy kontrast treści wyświetlanych na ekranie, gdyż będą one prezentowane w systemie ‘biały tekst na czarnym tle’.

Dla osób z ograniczeniem słuchowym w jednym uchu przeznaczono funkcję mono. Po jej uruchomieniu dźwięk z obu kanałów jest przesyłany do każdej z słuchawek, przez co użytkownik słyszący na jedno ucho ma możliwość odbioru pełnej ścieżki audio.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)