Inwazja komarów tygrysich. Francuzi są przerażeni. Politycy: to niemożliwe do opanowania

Inwazja komarów tygrysich. Francuzi są przerażeni. Politycy: to niemożliwe do opanowania
Źródło zdjęć: © Flickr

01.08.2020 12:47, aktual.: 01.08.2020 15:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Inwazja komarów tygrysich we Francji. Owady skolonizowały już 58 z 96 tamtejszych departamentów. Wśród mieszkańców rosną obawy przed zachorowaniami na żółtą febrę, dengę i wirusa zika. Politycy przypuszczają, że opanowanie sytuacji jest niemożliwe.

Komary tygrysie skolonizowały już 58 z 96 departamentów we Francji. Tamtejsi mieszkańcy są przerażeni, zarówno samą inwazją, jak i wnioskami komisji parlamentarnej, która została powołana w celu zbadania środków, które należy podjąć aby zahamować rozprzestrzenianie się owadów.

Według sprawozdawczyni komisji Ramlati Ali, sytuacja jest niemożliwa do opanowania. - Pozbycie się komarów tygrysich jest niemożliwe i trzeba nauczyć się z nimi żyć - mówi cytowana przez dziennik "La Depeche”. Polityk wyjaśnia, że larwy owadów są niezwykle wytrzymałe na zmiany temperatury i bez trudu rozwijają się w nawet najmniejszych zbiornikach stojącej wody, jak np. w doniczkach z kwiatami.

Parlamentarzystka twierdzi, że stosowanie środków owadobójczych nie przyniesie oczekiwanych efektów, gdyż komary tygrysie w bardzo szybkim tempie wyrabiają w sobie wytrzymałość na zawarte w nich substancje. - Pozostaje tylko przygotować się na tę plagę - komentuje Ramlati Ali.

Zobacz także: Inwazja biedronek azjatyckich. Jak się pozbyć uciążliwych owadów? Podpowiadamy

Profesor Sylvie Manguin, specjalistka od chorób przenoszonych przez owady, przypomina na łamach "Le Figaro", że komary tygrysie przybyły z Azji do Europy w latach 70. XX wieku. - Korzystają z tego samego transportu co my, a ponieważ więcej podróżujemy, to mogą się rozprzestrzeniać. - dodaje.

Zdaniem specjalistki, komarom tygrysim oraz przenoszonym przez nie wirusom (m.in. zika i denga) sprzyja globalne ocieplenie.

Entomolog z Instytutu Pasteura Anna-Bella Failloux przypomina z kolei, że samica komara tygrysiego może być nosicielką aż 30 różnych wirusów. Jej zdaniem, spośród ok. 40 odmian komarów występujących we Francji, tylko ten rodzaj jest w stanie w tak szybkim tempie skolonizować kraj.

Eksperci uważają, że w obecnej sytuacji informowanie mieszkańców o niebezpieczeństwach związanych z komarem tygrysim i sposobach ochrony przed tym owadem jest niezwykle istotne. W tym celu, trzy lata temu ruszył francusko-szwajcarsko-niemiecki program Tiger.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)