Internetowe bezpieczeństwo naszych dzieci
Początek roku szkolnego oznacza większą aktywność dzieci w sieci. Obecnie nauka jest coraz bardziej związana z komputerem i internetem, który dla większości młodych ludzi jest istotnym źródłem wiedzy i narzędziem komunikacji. Eksperci z Trend Micro przestrzegają: w sieci – obok cennych informacji czeka wiele zagrożeń, na które mogą trafić nasze pociechy.
31.08.2011 | aktual.: 22.09.2011 14:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Badanie przeprowadzone przez London School of Economics and Political Science pokazuje jak wielu młodych ludzi korzysta z Internetu. 93. respondentów w wieku 9-16 lat z 25 europejskich państw surfuje po internecie przynajmniej raz w tygodniu, a ponad 60% łączy się z siecią prawie każdego dnia. Nastolatkowie wykorzystują Internet nie tylko do edukacji – 85% badanych szuka tam informacji potrzebnych do szkoły, 83% gra w gry online, a dla 76% respondentów globalna sieć służy do oglądania filmów video. Coraz więcej młodych ludzi udostępnia w internecie swoje dane osobowe – analitycy twierdzą, że 59% dzieci w wieku 9-16 lat ma własne profile na portalach społecznościowych. Niestety stykają się one w sieci również ze stronami, z którymi nie powinny – w tym z treściami pornograficznymi oraz przemocą.
Niezbędna jest równoległa edukacja internetowa dzieci. Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na istotne zasady i wpoić je swoim pociechom. Eksperci z Trend Micro zwracają uwagę na kilka z nich:
- Dzieci powinny unikać ujawniania swoich danych osobowych. Chodzi tutaj zarówno o portale społecznościowe, jak i przypadkowe rozmowy z nieznajomymi (np. czat). Rodzice powinni wytłumaczyć, że ujawnianie podstawowych informacji o sobie (imię, nazwisko, adres) nieznajomym, może przynieść wiele szkody.
- Powinno się wyjaśnić dzieciom podstawowe zasady korzystania z poczty elektronicznej. Należy im wytłumaczyć, że nie powinny nigdy otwierać wiadomości i załączników od nieznanych nadawców.
- Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę czy ich pociech nie mają dostępu do płatności elektronicznych.
- Dzieci powinny być świadome czasu jaki spędzają przed komputerem. Rodzice powinni im wyjaśnić dlaczego ograniczają im czas surfowania po internecie lub ograniczają dostęp do pewnych stron i treści.
- Każdy komputer do którego mają dostęp najmłodsi powinien być wyposażony w odpowiednie oprogramowanie zapewniające podstawowe funkcje ochrony rodzicielskiej.
Rodzice powinni pamiętać, że o wiele skuteczniejsza od sztywnych zakazów jest szczera rozmowa z dziećmi. Będą one bardziej bezpieczne, jeśli zwrócimy im uwagę na sieciowe zagrożenia oraz określimy reguły i zasady, do których najmłodsi będą się stosować korzystając z sieci.