Internet zostanie zmierzony

Internet zostanie zmierzony

Internet zostanie zmierzony
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
15.09.2011 09:38, aktualizacja: 20.09.2011 13:55

World Wide Web Foundation zbada rozległość internetu. Badanie ustali m.in. przypuszczalną liczbę stron internetowych, ich rodzaj, tempo rozwoju globalnej sieci i jej zróżnicowanie geograficzne - poinformowała CNN.

World Wide Web Foundation (WWWF), założona przez Tima Berners-Lee (twórcę technologii www), jest jedną z organizacji, która tworzy standardy internetowe od początku istnienia sieci oraz standaryzuje sposoby opisu stron internetowych. Jak powiedział CNN Steve Bratt, prezes zarządu WWWF, badanie internetu zostanie przeprowadzone wspólnie z koncernem Google, a jego rezultatem będzie sformułowanie wskaźnika rozwoju sieci o nazwie World Wide Web Index.

- Web Index będzie pierwszym wieloskładnikowym miernikiem rozwoju sieci i jej wpływu na narody i ludzi. Będzie obejmował większość krajów rozwijających się i rozwiniętych, umożliwiając porównanie występujących w nich trendów oraz zmierzenie wydajności w poszczególnych krajach - napisał w e-mailu do CNN.

Zauważył przy tym, że "nie będzie to odpowiedź na każde pytanie dotyczące internetu", ale Index, który będzie aktualizowany w corocznych raportach, pozwoli wypełnić niektóre luki w wiedzy dotyczące globalnej sieci. "Prawdopodobnie jest to najlepszy sposób ilościowego opisania Internetu" - dodał.

World Wide Web Foundation zamierza dokonać pomiarów metodą badań użytkowników, pozyskiwania danych od urzędów państwowych, dostawców internetu, rządów oraz wyszukiwarek takich jak Google. W trakcie badania ma też zostać wyjaśniona kwestia, w jaki sposób media społecznościowe przyczyniły się do arabskiej "Wiosny Ludów" na Bliskim Wschodzie w obecnym roku oraz jakiego rodzaju strony internetowe są odwiedzane przez internautów, jaki jest okres ich istnienia i w jaki sposób trendy internetowe rozprzestrzeniają się z regionu do regionu oraz z kraju do kraju.

Podobne wyniki badań, dotyczące liczby użytkowników internetu w różnych krajach oraz rodzajów łącz internetowych publikuje periodycznie International Telecommunications Union (ITU). Jak stwierdził Bratt, badanie WWWF ma być uzupełnieniem badań ITU nie zaś je zastępować.

Jak poinformowała fundacja, pierwszy z pięciu rocznych raportów WWWF ma być opublikowany na początku przyszłego roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)