Internet szerokopasmowy w Polsce

Internet szerokopasmowy w Polsce

Internet szerokopasmowy w Polsce
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
27.11.2009 10:22

W Polsce tylko 49 proc. gospodarstw domowych ma dostęp do szerokopasmowego internetu, co daje nam jedno z ostatnich miejsc wśród krajów UE. O zmianie tej sytuacji m.in. o poprawie jakości i przepustowości polskiego internetu rozmawiali w czwartek uczestnicy VI Forum Usług Szerokopasmowych w Warszawie

"Internet, z czego nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę, może stać się główną osią rozwoju cywilizacyjnego Polski, dlatego trzeba zrobić wszystko, by polska sieć stała się o jak najlepszej jakości i przepustowości" - powiedział w czwartek PAP jeden z organizatorów Forum, Sławomir Kosieliński z Tygodnika Computerworld. Jak podkreślił, forum ma służyć porozumieniu między biznesem a administracją publiczną, by w większym niż dotychczas stopniu następował wzrost inwestycji w infrastrukturę teleinformatyczną.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Według Kosielińskiego, w Polsce tylko 4. proc. gospodarstw domowych korzysta z szerokopasmowego internetu, co daje nam, obok Słowacji, jedno z ostatnich miejsc w Europie. Wyjaśnił, że za definicję szerokopasmowego internetu przyjmuje się łącze o przepustowości od 1 Mbit/s. "W praktyce chodzi o taki internet, który pozwala na dostęp do wszystkich usług, które człowiek sobie wymyślił. Np. jeśli ktoś chce sobie puścić film, który jest w internecie, to przepustowość powinna mu na to pozwolić" - mówił Kosieliński.

Podczas forum, na którym spotkali się m.in. przedstawiciele rynku telekomunikacyjnego, mediów i dostawców treści szerokopasmowych oraz administracji publicznej, rozmawiano m.in. o projekcie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Projekt ten na początku listopada został przyjęty przez rząd.

Według Kosielińskiego, ustawa ta w znaczący sposób wpłynie na rozwój dostępu do telekomunikacji, w tym szerokopasmowego internetu. "Najkrócej mówiąc chodzi o to, że rozbudowa infrastruktury telekomunikacyjnej będzie należała do zadań własnych samorządu" - powiedział Kosieliński i zaznaczył, że gdyby obecnie gmina chciała inwestować w rozbudowę szerokopasmowego internetu mogłaby odpowiadać przed Regionalną Izbą Obrachunkową. "Jest szansa, że ustawa ta wejdzie w życie już w połowie przyszłego roku" - dodał Kosieliński.

Tegoroczna edycja forum, którego patronem medialnym jest m.in. Polska Agencja Prasowa, potrwa do piątku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)