Internet Explorer 9 - jaki będzie? Rozmowa z Patrykiem Góralowskim

Internet Explorer 9 - jaki będzie? Rozmowa z Patrykiem Góralowskim

Internet Explorer 9 - jaki będzie? Rozmowa z Patrykiem Góralowskim
Źródło zdjęć: © Microsoft
13.09.2010 11:25, aktualizacja: 13.09.2010 12:40

Już za chwilę czeka nas premiera Internet Explorer 9. Według wszelkich zapewnień Microsoftu, ma być to zupełnie nowa jakość na rynku przeglądarek internetowych. Czego możemy się spodziewać i jak nowa przeglądarka wypada na tle konkurencji, choćby Firefoksa, opowiada nam Patryk Gralewski - Windows Consumer BG Lead, Consumer&Online w Microsoft Polska.

Do premiery wersji beta przeglądarki Internet Explorer 9 zostało już niewiele czasu. Czy programiści firmy Microsoft czymś nas zaskoczą?

*Patryk Góralowski, Windows Products Marketing Lead: Jest wiele dyskusji wokół tego, co Microsoft pokaże w nowej przeglądarce. To zrozumiałe, bo będzie to zupełnie nowa przeglądarka, a nie kolejna wersja Internet Explorera. Cieszy nas rosnące zainteresowanie specjalistów i użytkowników Internetu. To pokazuje, że oczekuje się od nas czegoś szczególnego i to, co stworzymy jest ważne dla wszystkich użytkowników Internetu.

Obraz
© Patryk Góralewski (fot. Microsoft)

Jesień w tym roku to w ogóle ciekawy czas w świecie przeglądarek. Zbliża się Firefox 4 w pełnej wersji, pojawiają się kolejne wersje przeglądarki Chrome i Opera i oczywiście będzie wersja beta Internet Explorer 9. Mamy trochę inny sposób ujawniania nowych wersji, niż nasi konkurenci. Okres beta testów w firmie Microsofcie jest dużo dłuższy, niż w przypadku przeglądarek pisanych w modelu opensource-owym. Na świecie Internet Explorer w różnych wersjach jest najczęściej wykorzystywaną przeglądarką, korzysta z niej ponad 60 proc. internautów, stąd koniecznosć jeszcze większej dbałości o szczegóły, niż w produktach konkurencji. Ale wróćmy do IE 9. Często mówiąc o niej będę używał określenia „nowy”. W nowej przeglądarce jest zupełni nowy silnik, napisany pod kątem nowego, przyszłego Internetu. Sieć się zmieniła już nawet od czasów premiery Internet Explorer 8, i zmienia się, co raz bardziej. Jest w niej jeszcze więcej wideo oraz grafiki, strony stają się zbiorem mikroaplikacji. Coraz częściej przypominają też
graficzne dzieła sztuki czy prezentacje multimedialne. Internet Explorer 9 pozwoli dzięki swojemu nowemu silnikowi jeszcze bardziej zaistnieć grafikom i webmasterom, a efektem będą jeszcze ciekawsze, interaktywne, pełne dynamiki i dźwięku strony internetowe. Zmieni to też nas sposób percepcji treści i nasze oczekiwania wobec zawartości Internetu.

Zmieni się coś w wyglądzie przeglądarki? Dojdą nowe funkcje?

*P.G: *W Internecie jest wiele dyskusji nt. tego, czy zmieni się interfejs. Pojawia się też wiele, czasami sprzecznych informacji, które są trudne do zweryfikowania. Myślę, że zaskoczymy wszystkich i w dniu premiery, gdy będzie można pobrać betę „dziewiątki”. wszystko stanie się jasne. Już dziś można zresztą zgłosić chęć otrzymania informacji o tym, że IE9 jest gotowa do pobrania. Wystarczy odwiedzić stronę microsoft.com/poland/internetexplorer9/default.aspx i być jedną z pierwszych osób, które będą miały okazję wziąć udział w publicznych testach. Liczymy bardzo na pomoc Internautów podczas całej fazy testów. Ich pomysłowość jest najlepszym sprawdzianem dla wszystkich nowych aplikacji. Jesteśmy bardzo ciekawi wszystkich opinii i będziemy je drobiazgowo analizować. Beta testy to czas, w którym wiele rzeczy można zgłosić i zmienić. Internet to wielki i ciągle się zmieniający świat i wiele rzeczy może się tam wydarzyć. Nawet takich, które dziś jeszcze umykają naszej wyobraźni, a już jutro mogą się stać
prozaiczne.

Dla większości użytkowników Internetu najważniejsza jest szybkość, przyjazny interfejs, bezpieczeństwo i małe wykorzystanie zasobów komputera przez przeglądarkę. Szukają aplikacji, które spełniają te warunki i nie interesują się poszczególnymi wersjami przeglądarek.

*P.G: *Ma Pan rację. Dziś już tylko specjaliści z branży IT interesują się poszczególnymi wersjami i szczegółami ich działania. O popularności tej lub innej aplikacji decyduje jej przydatność, użyteczność i bezpieczeństwo. Użytkownik musi znaleźć coś dla siebie, coś, co mu się spodoba, by wybrać ten, a nie inny produkt. Coś, co jest proste, szybkie, przejrzyste. To, co jest też bardzo ważne, to oczywiście bezpieczeństwo. Obecnie wykorzystywanych jest na świecie kilkadziesiąt wersji przeglądarek, bo jeszcze są takie, których używają małe grupy Internautów. Natomiast w czołówce, wśród tych najbardziej popularnych jest ciasno, ale również dość dynamicznie. Z tego należy się cieszyć, wiele rzeczy się zmienia i są to bardzo ciekawe propozycje, od wszystkich, zarówno od Microsoftu jak i od innych producentów. Na tym korzystają wszyscy użytkownicy Internetu.

Nowy Internet Exsplorer 9 będzie jedną z pierwszych wyszukiwarek wykorzystującą chip graficzny komputera a nie tylko procesor. W ślad za nim poszli także np. twórcy przeglądarki Firefox. Microsoft znów wyznacza standardy w przeglądarkach?

*P.G: *Myślę, że te słowa wypowiem dopiero w dniu premiery Internet Explorer 9. Poczekajmy aż będzie dostępna. Wtedy dowiemy się czy spodoba się ona na początku zwłaszcza zaawansowanym użytkownikom Internetu. Trzeba pamiętać, że jest to jeszcze wersja beta. Liczymy na dużo opinii o tym jak działa i jak wygląda. Dziś jednak już wiadomo, że po raz pierwszy w historii takich aplikacji jak przeglądarki, Internet Explorer 9 będzie wykorzystywał do przetwarzania grafiki i wideo procesor graficzny. Czy miał Pan okazję obejrzeć np. demo FishIE Tank na stronie ie.microsoft.com/testdrive?

Nie.

*P.G: *Zapraszam, tam można zapoznać się z wieloma testami, prezentacjami, które pokazują szybkość działania i nowe możliwości. Każdy z nas pamięta wygaszacz z rybkami pływającymi w akwarium. Jeśli teraz założymy, że każda rybka to oddzielna warstwa i jednocześnie pływa 20. rybek w różnych kierunkach na stronie w przeglądarce internetowej to jest to dla nas zaskakujące. Dziś żadna przeglądarka nie jest w stanie „ożywić” więcej niż 20-40 rybek. To tylko przedsmak zmian, które nas czekają. Można nawet na tym przykładzie wyobrazić sobie wiele różnych możliwości dla grafików, webmasterów, które się otworzą wraz z przeglądarką Internet Explorer 9.

Obraz
© Strona "Test Drive" (fot. wp.pl)

Internet Explorer 8 idzie w odstawkę, rozwijamy „dziewiątkę” i zniechęcacie użytkowników do wersji 6 i 7?

*P.G: *Zapewne wie Pan, że w tym roku Internet Explorer obchodził 1. urodziny. W tym czasie mieliśmy 8 wersji przeglądarki, czyli średnio, co dwa lata był nowy produkt. A jeśli uwzględnimy jeszcze innych producentów, to okaże się, że ten okresy były jeszcze krótsze. To pokazuje, jak dynamicznym światem jest Internet. Każda nowa przeglądarka wykorzystuje to, co stało się standardem tworzenia stron i komunikacji, bo jej główną funkcją jest właśnie wizualizowanie treści. Z drugiej strony jest ona próbą przewidzenia przyszłości i tego, jak będzie żyła sieć, jakie treści będą ważne oraz jak będą ich poszukiwali użytkownicy Internetu. A jest jeszcze jedna ważna kwestia. Bezpieczeństwo. W tej dziedzinie wyścig między programistami i hakerami jest jeszcze bardziej zaciekły. Internauci powinni więc korzystać z bezpiecznych nowych, bezpiecznych produktów, bo są one jednym z elementów podnoszących komfort i bezpieczeństwo korzystania z zasobów sieci.
Internet Explorer 8 nie idzie w odstawkę. Proszę pamiętać, że jest to obecnie jedna z najbardziej popularnych przeglądarek na świecie. Wraz ze starszymi wersjami Internet Explorer 8 jest obecnie wykorzystywany na ponad 32. proc. komputerów na całym świecie. Nim pojawi się jego następca cały czas jest i będzie modernizowany oraz uzupełniany o nowe funkcje. Przykładem jest choćby zawartość strony mojinternetexplorer.pl. To miejsce specjalnie przygotowane dla wszystkich użytkowników, którzy wykazują się dużą twórczością i lubią używać na komputerach aplikacji dostosowanych do swoich potrzeb, spersonalizowanych. To specjalne miejsce stworzone przez Microsoft do tego by na bazie Internet Explorer 8 móc stworzyć swoją własną przeglądarkę.

Kto odwiedza tą stronę, częściej kobiety czy mężczyźni?

*P.G: *Częściej kobiety, co jest dla nas miłym zaskoczeniem. Ze wszelkich badań i codziennych obserwacji, wynika, że kobiety dominują nad mężczyznami w Internecie. Tak, tak Panie Redaktorze. Tam to raczej o parytecie mogą powoli myśleć mężczyźni. Wydaje się, że kobiety mają trochę więcej czasu, trochę więcej cierpliwości, żeby szukać ciekawych rzeczy w sieci. Ma to też odzwierciedlenie w różnych statystykach, chociażby takiej strony jak mojinternetexplorer.pl.

To jak mogę zrobić sobie własną przeglądarkę Internet Explorer?

*P.G: *W bardzo prosty sposób. Pierwszy krok to oczywiście wpisanie adresu mojinternetexplorer.pl. Pojawi się strona, która przeprowadzi użytkownika przez cały proces tworzenia własnej przeglądarki.

Obraz
© (fot. wp.pl)

Co znaczy „moja własna przeglądarka”, będzie miała moje imię, będę tam miał tylko to, co chcę?

*P.G: *Dokładnie tak, możemy zindywidualizować prawie wszystkie elementy Internet Explorer 8. Nazwę, bo możemy nadać przeglądarce imię, np. „Przeglądarka rodziny”, czy też „Moja własna przeglądarka”. Jest możliwość dodania swoich stron domowych, ulubionych i dodatków, z których najczęściej korzystamy. Możemy też podzielić się taką przeglądarką z kimś innym, np. z naszą rodziną, i przekonać też innych, że nasze "ulubione", to ciekawe miejsca w Internecie. W efekcie mamy lepsze, przyjemniejsze i szybsze w działaniu narzędzie do eksplorowania Internetu. Dla mnie najciekawsze są znane już od dłuższego czasu WebSlice’y. Jestem osobą, która ze względu na brak czasu bardzo rzadko odwiedza duże portale i czyta tam wiadomości. Web Slice’y wyszukuj tam dla mnie nowe informacje i agregują je na pasku „Ulubionych”. Jeżeli coś mnie zainteresuje dopiero wtedy w niego klikam i przechodzę na stronę, żeby przeczytać cały artykuł.

Na stronie mojinternetexploer.pl można stworzyć w prosty sposób również swoje własne Web Slice’y. Wystarczy wpisać adres kanału RSS strony, która nas interesuje i dodać taką małą aplikację do swojej przeglądarki.

W Polsce od Internet Explorera bardziej popularny jest Firefox. Czy za rok, dwa na pierwszym miejscu będzie Internet Explorer 9?

*P.G: *Na to pytanie będę mógł odpowiedzieć za rok lub dwa. Wtedy będziemy wiedzieli, czy spełniliśmy oczekiwania internautów w Polsce i na całym świecie. Bardzo liczę na to, że tak się stanie. Microsoft obecnie znów przyśpiesza. Wystarczy przytoczyć takie przykłady jak nowy system Windows 7. pakiet biurowy Office 2010, czy Windows Phone 7 – system operacyjny dla smartphonów zbierający jeszcze przed premierą doskonałe opinie. Nowy system darmowej poczty elektronicznej Hotmail i komunikator Messenger znajdują także uznanie wśród Internautów. Wprowadzenie Office Web Apps – darmowego pakietu biurowego dla posiadaczy kont pocztowych Hotmail przez przeglądarkę to nasz kolejny ukłon w stronę Internautów. Jestem wiec prawie pewien, że i Internet Explorer 9 zyska uznanie użytkowników i twórców Internetu.

*Patryk Góralowski - Windows Consumer BG Lead, Consumer&Online, Microsoft Sp. z o.o
Kilkunastoletnie doświadczenie w branży IT, w tym kilka lat w firmie Microsoft, przede wszystkim w sprzedaży, marketingu, i technologiach na wszystkich szczeblach oraz w poszukiwaniu nowych sposobów i dróg wykorzystania technologii IT w obszarach promocji i sprzedaży. Jeszcze niedawno był odpowiedzialny za wprowadzenie nowych technologii Windows Vista na rynek konsumencki i rynek biznesowy w Polsce a aktualnie odpowiada za Windows 7 przede wszystkim na rynku konsumenckim. Z zamiłowania i doświadczenia od lat związany z najnowszą technologią i jej wykorzystaniem w codziennym świecie, pasjonat wszystkiego co nowe. Biznes i technologia, technologia i biznes - to źródła jego wiedzy i pasji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)