Internet Explorer 8 bardziej przyjazny niepełnosprawnym

Internet Explorer 8 bardziej przyjazny niepełnosprawnym

Internet Explorer 8 bardziej przyjazny niepełnosprawnym
Źródło zdjęć: © Microsoft
12.12.2008 19:35, aktualizacja: 15.12.2008 09:59

W nowej wersji przeglądarki internetowej Microsoftu znajdą się funkcje ułatwiające korzystanie z zasobów Sieci osobom niepełnosprawnym.

JP Gonzalez-Castellan, menedżer programu Dostępność w Microsofcie, w blogu IE8 wspomina o kilku funkcjach, jakie zostaną dodane do interfejsu użytkownika przeglądarki, a które mają znacznie poprawić poziom ułatwień dostępu, oferowany przez program. Owe nowości to m.in. Caret Browsing, Adaptive Zoom oraz High DPI.

Pierwsza z wymienionych funkcji ma okazać się szczególnie przydatna dla użytkowników niedowidzących bądź o ograniczonej sprawności ruchowej. Osoby takie mogą - zamiast myszki - mogą preferować korzystanie z klawiatury lub innego urządzenia do nawigacji po stronach WWW. W trybie Caret Browsing użytkownik steruje ruchomym kursorem, pozwalającym zaznaczać i kopiować tekst, tabele i obrazy przy użyciu wyłącznie klawiatury. Aktywacja/dezaktywacja funkcji nastąpi po wciśnięciu klawisza F7. a zaznaczanie - po przytrzymaniu klawisza Shift.

Obraz
© Czy oprócz numeru zmieni się także ikona? (fot. Logo Microsotf)

Adaptive Zoom, podobnie jak opcja wymieniona wcześniej, ma pomóc osobom z upośledzeniem wzroku. Funkcja skaluje składniki strony WWW zanim strona zostanie wyświetlona w przeglądarce. Jej działanie jest więc inne od funkcji powiększania stron dostępnej w siódmej wersji Internet Explorera (tam strona jest powiększana, zaś elementy - skalowane, po wczytaniu pełnego dokumentu w oknie aplikacji). Tak zmodyfikowana struktura witryny stwarza niekiedy utrudnienia w oglądaniu jej, zwłaszcza gdy trzeba przesuwać treść przeglądarki w pionie i poziomie, aby odczytać całą zawartą informację. Skalowanie strony przed jej wyświetleniem sprawia, że przeglądarka "przerysowuje" dokument i dostosowuje jego zawartość do okna, aby uniknąć poziomych pasków przewijania.

High DPI ma natomiast służyć poprawie wyglądu powiększonych elementów strony (obrazy i tekst również mają być rysowane na nowo, ale w większej rozdzielczości, niż oryginały).

Internet Explorer 8 ma też zostać wyposażony w lepszy system przeszukiwania zawartości strony, który będzie przypominał systemy znane z rozwiązań konkurencyjnych, np. Firefoksa (tam po rozpoczęciu wpisywania danej frazy aplikacja rozpoczyna podświetlanie kolejnych jej wystąpień). Funkcja Znajdowanie ma też zostać zintegrowana z oknem przeglądarki - obecnie po wciśnięciu skrótu Ctrl+F wyświetla się osobne okno dialogowe.

Końcowa wersja Internet Explorera 8 ma zostać udostępniona przez producenta na początku 2009 r.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)