Internet dla babci i dziadka. Czy seniorzy korzystają z komputerów i sieci?

Internet dla babci i dziadka. Czy seniorzy korzystają z komputerów i sieci?

Internet dla babci i dziadka. Czy seniorzy korzystają z komputerów i sieci?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
21.01.2013 16:03, aktualizacja: 21.01.2013 16:32

Dzień Babci i Dzień Dziadka to bardzo dobry czas na refleksję nad tym, jak często polscy seniorzy korzystają z komputera i internetu

Badania przeprowadzone w marcu 201. roku przez Megapanel PBI Gemius pokazują wyraźnie, że niewielu polskich seniorów korzysta z komputera i internetu – w grupie 60+ to jedynie 12 proc, czyli ponad 900 tys. osób. Polska boryka się z problemem starzejącego się społeczeństwa i powinniśmy pamiętać, że grupa osób 60+ stale rośnie. Na tle grupy wiekowej 7-59, z której ponad 65 proc. osób korzysta z sieci, wynik najstarszej części społeczeństwa nie napawa optymizmem. Starsze osoby nie korzystające z komputera i odcięte od sieci tracą szansę na realizację swoich pasji i nie są w stanie skorzystać z wszystkich rzeczy, które oferuje im internet.

"Dla wielu starszych osób komputer i internet są narzędziami, dzięki którym mogą nadal realizować swoje pasje. Komputer może być dla nich oknem na świat oraz bardzo przydatnym narzędziem na co dzień. Zakupy, kontakt z rodziną za pomocą komunikatorów, serwisy tematyczne związane z ich zainteresowaniami, a nawet portale społecznościowe, gry online czy usługi bankowe –. seniorzy mogą być beneficjentami każdej z tych aktywności internetowych i dzięki nim mogą nadal się rozwijać" - mówi Sławomir Stanik, Country Manager, ASUS Polska.

Korzystanie z komputera i internetu może mieć dla starszych osób również właściwości terapeutyczne. Naukowcy z American Journal of Geriatric Psychiatry stwierdzili, że surfowanie po sieci lepiej stymuluje pracę mózgu niż czytanie lub rozwiązywanie krzyżówek. Jeśli chcemy zrobić naszym dziadkom prezent z okazji ich święta zastanówmy się nad pokazaniem im zalet komputera i internetu oraz nauką ich obsługi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)