Internet Antivirus Pro na celowniku Microsoftu

Internet Antivirus Pro na celowniku Microsoftu

10.06.2009 12:30, aktual.: 10.06.2009 14:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft postanowił wreszcie bardzo poważnie zająć się Internet Antivirus Pro, programem który udawał antywirusa, a w rzeczywistości sam instalował złośliwe oprogramowanie.

Najnowsza aktualizacja Windows Malicious Software Removal Tool (MSRT) od Microsoftu wprowadza możliwość automatycznego wykrywania i usuwania z złośliwej aplikacji Internet Antivirus Pro.

Internet Antivirus Pro znany także jako General Antivirus lub Personal Antivirus, pojawił się w Sieci w połowie ubiegłego roku. Aplikacja udaje profesjonalnego antywirusa i nakładania użytkownika do zainstalowania dodatkowego oprogramowania rzekomo pomagającego w ochronie systemu.

Obraz
© (fot. IDG)

Program został przygotowany bardzo sprytnie: najpierw wyświetla okienko pop-up z ostrzeżeniem, a następnie zaczyna skanować system w poszukiwaniu wirusów. Oczywiście zamiast tego, IAP pobiera szereg trojanów i robaków, które przeszukują komputer w poszukiwaniu loginów i haseł. Szczególnie wrażliwe są dane do FTP - przypuszczalnie dlatego, że autorzy chcą wykorzystać je do rozpowszechniania programu w Sieci.

Microsoft podkreśla, że ilość złośliwego oprogramowania w sieci od kilku lat gwałtownie rośnie. Sztandarowymi przykładami są dwa najnowsze trojany do kradzieży danych kart kredytowych - Renos i Zlob, które znaleziono już na 8 milionach komputerów PC.

Aktualizacja MSRT oprócz narzędzia przeciwko Internet Antivirus Pro, zawiera także ponad 31 łatek do systemu Windows oraz przeglądarki Internet Explorer i pakietu Office.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także