Internauci mogą już podglądać słynne bociany z Przygodzic

Internauci mogą już podglądać słynne bociany z Przygodzic
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

08.04.2009 14:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Internauci i ornitolodzy mogą już oglądać parę
bocianów, które od lat przylatują wiosną do swojego gniazda w
Przygodzicach (Wielkopolska). W 2006 r. zamontowano w nim
mikroskopijną kamerę, która umożliwia podglądanie ich życia
milionom obserwatorów na całym świecie.

"W poniedziałek gniazdo zasiedlił bocian, a w środę tuż przed południem dołączyła do niego partnerka" - poinformował PAP koordynator projektu "Blisko bocianów", Paweł Dolata. Zapewnił, że para niemal natychmiast "skonsumowała swój związek".

Od 200. do 2008 r. transmisje z gniazda w Przygodzicach obejrzało prawie 10 mln osób z około 100 krajów świata. W ciągu ostatniego tygodnia przed przylotem bocianów zanotowano 11 tys. połączeń z 60 krajów i 1406 miejscowości całego świata. W poprzednich latach transmisję z Przygodzic oglądali internauci m.in. w Watykanie, USA, Brazylii, Panamie, Belize, Boliwii, Laosie, Wietnamie, Australii - poinformował Dolata. Dodał, że internauci ogłosili bociany z Przygodzic "wirtualnymi ambasadorami Polski na świecie".

Obraz

Według Dolaty, inicjatywa telewizji ruchomej (mobilnej) realizowana poprzez internetową transmisję z gniazda w Przygodzicach wpisuje się w stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie promocji takiego przekazu. "Z tego względu została ona objęta specjalnym patronatem przez komisarz Parlamentu Europejskiego ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów Vivian Reding i prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Annę Streżyńską" - poinformował.

Podglądanie bocianów odbywa się w ramach realizowanego od 4 lat programu edukacyjno-badawczego "Blisko bocianów". Opiekunem naukowym tego projektu jest prof. Piotr Tryjanowski z Zakładu Ekologii Behawioralnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym powstała praca magisterska o biologii lęgowej bocianów, na podstawie nagrań z kamery w Przygodzicach.

Gniazdo położone jest w pobliżu doliny rzeki Barycz. Podglądane ptaki żerują w dużej części na terenie Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy", będącego jednocześnie Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej "Natura 2000".

"Chcemy przybliżyć ludziom życie bocianich rodzin. Z ziemi nigdy nie zdołamy zobaczyć tego, co dzieje się w gnieździe" - podkreślił Dolata.

Kamerę zamontowano na bardzo cienkim wysięgniku. "Jej oko zagląda niemal do wnętrza gniazda, ale urządzenie jest nieruchome i dzięki temu wcale nie przeszkadza ptakom" - zapewnił Dolata.

(Przekaz dostępny jest na stronie http://www.bociany.ittv.pl/. [przyp. WP])

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także