Inteligentny dom okiem Apple
D-Link Omna to pierwsza na rynku kamera domowego monitoringu, która współpracuje z Apple i jego ekosystemem HomeKit. Dzięki temu posiadacze iPhonów i iPadów mogą w końcu skorzystać z możliwości zdalnego podglądu tego, co się dzieje w ich domu.
Kamerka nagrywa w jakości HD 1080p, można ją obsługiwać za pomocą Siri, rejestruje obraz w całkowitej ciemności i do tego zapewnia dwustronną komunikację dźwiękową. Sprawdziliśmy działanie Omny w praktyce.
Budowa i instalacja
Kamerka wykonana jest bardzo solidnie z wysokiej jakości materiałów. Jej cylindryczny kształt i elegancki wygląd sprawiają, że sprzęt idealnie będzie pasował do każdego nowoczesnego wnętrza. W oczy rzuca się szerokokątny obiektyw (jego kąty widzenia to aż 180 stopni), wokół którego znajdziemy dyskretnie ukryte diody IR, pozwalające na rejestrowanie wyraźnego obrazu nawet w całkowitych ciemnościach. Na spodzie urządzenia D-Link umieścił slot na karty microSD, dzięki którym możliwe jest zapisywanie materiałów. W opakowaniu, obok samej Omny, znajdziemy także zasilacz sieciowy z bardzo długim kablem oraz instrukcję obsługi.
Instalacja kamery jest bajecznie prosta. Spodziewałem się skomplikowanej procedury, a ta polega na podłączeniu kamery do zasilania i uruchomienia aplikacji Omna lub HomeKit. Teraz wystarczy skierować obiektyw aparatu na specjalny kod naklejony na urządzenie i gotowe. Właśnie połączyliśmy kamerę z naszym telefonem! Oczywiście, warto także poznać inne funkcje aplikacji D-Link Omna, dzięki której będziemy mieli możliwość budowania różnych scenariuszy, czy choćby wybrania tych fragmentów kadru, w których kamera nie zareaguje na ruch – bardzo przydatne wtedy, kiedy w domu mamy
zwierzęta.
Za łatwość instalacji i konfiguracji należą się D-Linkowi ogromne brawa. Jedyne, co trochę może przeszkadzać, to brak możliwości zapisywania danych w chmurze – tego zapisywane są wyłącznie na karcie SD. Z drugiej strony, dla części osób może być to zaletą, kiedy nagrania z ich domu nie trafiają na odległy serwer, na który ktoś się jednak może włamać.
Możliwości
Omna pozwala na podgląd na żywo (tutaj konieczne będzie wpierw połączenie z urządzeniem AppleTV lub podłączenie jej do iPada, który będzie pełnił funkcję serwera), może nas powiadamiać o wykryciu ruchu, ale także wykonywać określone scenariusze. Jeśli w naszym ekosystemie Apple HomeKit mamy podłączone np. inteligentne gniazdka czy żarówki, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby po wykryciu ruchu kamera wysłała sygnał np. włączenia oświetlenia. Powiadomienia można konfigurować – np. jaki czas ma upłynąć od pierwszego alertu, zanim kamera ponownie poinformuje nas o wykryciu ruchu.
Omna może pełnić także funkcję elektronicznej niani. Poinformuje nas o ruchu dziecka w łóżeczku, a dzięki wbudowanemu mikrofonowi możemy sprawdzić, czy maluch płacze. W przypadku starszych dzieci możemy sprawdzić, co nasze pociechy robią w domu, a w razie czego porozmawiać z dzieckiem bezpośrednio przez kamerę. Wbudowany głośnik pozwala także uspokoić albo skarcić domowego zwierzaka. Obraz z kamery możemy oglądać nie tylko na iPhonie, ale także na zegarku Apple Watch.
Ogromną przewagą Omny nad innymi kamerkami tego typu jest szerokokątny obiektyw. 180 stopniowe pole widzenia robi wrażenie i rzeczywiście, przesyłany obraz obejmuje praktycznie całe pomieszczenie, w którym ustawimy kamerę.
Dla wygody D-Link umożliwił sterowanie urządzeniem za pomocą głosowej asystentki Siri. Co prawda Siri wciąż nie obsługuje języka polskiego, jednak to nie powinien być dla nikogo duży problem.
Jakość obrazu
Jak pisaliśmy na wstępie, Omna rejestruje obraz w jakości Full HD 1920 x 1080 pikseli. Jest on wyraźny i ostry. Należy się jednak przyzwyczaić, że naturalną cechą obiektywów szerokokątnych typu „rybie oko” jest zniekształcanie obrazu w skrajnych elementach kadru. W przypadku tego produktu, jest ono jednak znacznie mniejsze, niż w przypadku wielu innych kamerek.
Diody IR sprawnie rozświetlają kadr nawet w zupełnych ciemnościach. Ich zasięg to około 5 metrów, co pozwala dojrzeć szczegóły nawet w sporym pomieszczeniu. W przypadku rejestracji w ciemnościach należy pamiętać, że obraz będzie jednak czarno-biały, a jego jakość zostanie zmniejsza do rozdzielczości 720 p.
Szkoda, że obraz, który jest zapisywany na karcie SD, również dostępny jest tylko w niższej rozdzielczości 720 pikseli. Zapewne D-Link wolał nieco obciąć jakość, ale za to zwiększyć maksymalny czas nagrań, które uda się zapisać na karcie.
Podsumowanie
Omna to pierwsza kamera monitoringu dostępna dla ekosystemu inteligentnych urządzeń Apple. Choć jest pierwsza, to od razu jest to produkt niemal perfekcyjny. Łatwość konfiguracji, wysoka jakość obrazu, świetne radzenie sobie w całkowitej ciemności i dwustronna komunikacja głosowa to mocne atuty urządzenia. Co ważne, D-Link na swojej stronie przypomina, że kamera ma możliwość aktualizacji swojego oprogramowania i zachęca do tego, ponieważ deklaruje, iż z czasem będzie przybywać nowych funkcjonalności.
D-Link Omna
969 zł / dlink.com