Inteligentne rozwiązania w kuchni - steruj sprzętem AGD przy pomocy smartfona

Tostery, blendery, płyty indukcyjne, lodówki i... można by tak długo wymieniać. Czy nasze kuchnie mogą być jeszcze bardziej nowoczesne? Twórcy sprzętów AGD i innych innowacyjnych rozwiązań prześcigają się w proponowaniu nam kolejnych udogodnień.

Inteligentne rozwiązania w kuchni - steruj sprzętem AGD przy pomocy smartfona
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

19.06.2013 13:57

Według badań przeprowadzonych w 200. r. przez Whirpool w kuchni spędzamy średnio aż 2,5 dnia w tygodniu. Nic więc dziwnego, że szukamy rozwiązań, które pomogą nam zaoszczędzić cenne minuty poświęcane na przygotowywanie posiłków, a także energię elektryczną zużywaną przez kuchenne urządzenia.

Z udogodnień możemy w kuchni korzystać niemal na każdym kroku, zaczynając od przechowywania żywności, a na zmywaniu po posiłku kończąc. Dziś lodówki nie tylko chłodzą i mrożą. Temperaturę wewnątrz możemy łatwo kontrolować za pomocą panelu sterującego, który dodatkowo alarmuje nas, gdy na przykład zostawimy niedomknięte drzwiczki. Lodówki są też wyposażane w system no-frost, funkcję automatycznego rozmrażania, zamontowane w drzwiczkach kostkarki do lodu czy dozowniki zimnej wody, a także specjalne akumulatory, które nawet przy braku prądu pozwalają jeszcze przez jakiś czas utrzymać odpowiednią temperaturę.

Gotowanie i pieczenie również staje się łatwiejsze. Coraz częściej w kuchniach wykorzystujemy bowiem płyty indukcyjne. Pozwalają one na ograniczenie zużycia energii i nagrzewają się tylko w miejscach, w których postawimy na nich naczynia, nawet te o nietypowym kształcie. W przypadku piekarników standardem jest już możliwość jednoczesnego przygotowywania wielu potraw i pieczenia na różne sposoby –. nie tylko od góry, od dołu czy z termoobiegiem, ale też na przykład w niskiej temperaturze czy z wykorzystaniem pary. Nowoczesne piekarniki mogą mieć blokadę zabezpieczającą przed otwarciem przez dzieci czy rozwiązania zapewniające bardzo dobrą izolację, dzięki którym drzwiczki się nie nagrzewają.

Nowoczesne technologie przydadzą się także przy wykonywaniu mniej lubianej przez wielu z nas czynności, jaką jest zmywanie. Nowoczesne zmywarki nie tylko nas w tym wyręczą, ale dodatkowo zużyją nawet kilkukrotnie mniej wody niż my zmywając ręcznie, a nawet same dostosują jej temperaturę do stopnia zabrudzenia naczyń. Ciekawą opcją jest tak zwane mycie strefowe, dzięki któremu oczyszczone zostaną tylko te talerze czy szklanki, które znajdują się w wybranym koszu.

Pracę sprzętów AGD można dodatkowo usprawnić wykorzystując inteligencję budynkową. _ Ich pracę możemy też zsynchronizować i uzależnić wzajemnie od siebie. Tworzymy w ten sposób w znacznej mierze automatycznie działający mechanizm, w którym na przykład włączenie elektrycznej płyty grzewczej może spowodować automatyczne uruchomienie okapu _ – wyjaśnia Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej. - _ Dzięki wykorzystaniu technologii bezprzewodowej tym co dzieje się w domu, możemy sterować zdalnie. W ten sposób na przykład włączymy zmywarkę pod naszą nieobecność _ - dodaje. Urządzenia mogą być też uruchamiane automatycznie, o określonych porach uwzględnionych w ułożonym wcześniej harmonogramie lub na podstawie informacji z czujników. Dzięki temu dom sam zadecyduje o tym, by zaparzyć poranną kawę, kiedy zaczniemy krzątać się w sypialni lub łazience. Z kolei gdy GPS w samochodzie przekaże informację, że wracamy z pracy, system w odpowiednim momencie
włączy piekarnik, by podgrzać wcześniej przygotowany posiłek. Inteligentny budynek wykrywa też ewentualne awarie –. po powrocie do domu nie zaskoczy nas więc wyłączona i rozmrożona lodówka.

Wybierając sprzęty do kuchni powinniśmy zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną - im wyższa, tym mniejsze zużycie prądu. Pobór energii warto również na bieżąco monitorować, by uniknąć niepotrzebnych strat. - _ Inteligentny system umożliwia śledzenie zużycia energii w interfejsie służącej do sterowania nim aplikacji. Prezentuje dane na czytelnych wykresach, które pokazują pobór prądu w całym domu, wybranym otoczeniu, a także przez wskazane urządzenia, na przykład lodówkę czy czajnik elektryczny. Wykorzystując specjalną przejściówkę Wall Plug możemy w ten sposób dodatkowo zweryfikować ich klasę energetyczną _- mówi Maciej Fiedler.

Źródło: informacje prasowe

PS, WP.PL

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)