Inteligentna sieć energetyczna powstaje w Polsce

Inteligentna sieć energetyczna powstaje w Polsce

12.10.2010 13:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Energa wraz z Instytutem Energetyki w Gdańsku rozpoczynają pierwszy w
Polsce projekt zastosowania tzw. inteligentnych sieci energetycznych. Próbne systemy, m.in.
zdalnego odczytu liczników, ruszyły na Helu - poinformowała we wtorek Energa.

Inteligentna sieć (smart grid) to system elektroenergetyczny wsparty nowoczesnym oprogramowaniem i telekomunikacją, który integrując produkcję, przesył oraz dystrybucję energii, pozwala m.in. zmniejszyć jej zużycie i lepiej chronić odbiorców przed przerwami w dostawach prądu.

Działająca na Pomorzu Energa wraz z Instytutem Energetyki w Gdańsku rozpoczynają projekt "Inteligentny Półwysep", który polega na wprowadzeniu smart grid na Półwyspie Helskim.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

"Projekt ten to powiązanie zdalnego odczytu, automatycznego zarządzania siecią i innych działań technicznych, które przyniosą nie tylko radykalne skrócenie liczby przerw w dostawach energii, ale także dadzą możliwość przyłączania do sieci małych wytwórców energii, tj. przydomowych wiatraków, a w przyszłości również stacji ładowania samochodów elektrycznych" - czytamy.

Odpowiedzialna za dystrybucję energii elektrycznej Energa-Operator przypomina, że już teraz wdraża "na masową skalę" system zdalnego odczytu liczników.

"Jednocześnie pamiętamy o unowocześnianiu i odmłodzeniu istniejącej infrastruktury energetycznej, gdyż jest to warunek niezbędny do lepszej obsługi naszych klientów" - zapewnia cytowany w informacji prezes Energa-Operator Leszek Nowak.

Z kolei dyrektor Instytutu Energetyki w Gdańsku Krzysztof Madajewski podkreślił, że "inteligentne sieci są bez wątpienia przyszłością energetyki, wszystkie firmy poważnie myślące o klientach, bezpieczeństwie energetycznym i ochronie środowiska, testują możliwości zastosowania nowoczesnych rozwiązań".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)