Inteligentna sieć energetyczna powstaje w Polsce
Energa wraz z Instytutem Energetyki w Gdańsku rozpoczynają pierwszy w
Polsce projekt zastosowania tzw. inteligentnych sieci energetycznych. Próbne systemy, m.in.
zdalnego odczytu liczników, ruszyły na Helu - poinformowała we wtorek Energa.
12.10.2010 13:59
Inteligentna sieć (smart grid) to system elektroenergetyczny wsparty nowoczesnym oprogramowaniem i telekomunikacją, który integrując produkcję, przesył oraz dystrybucję energii, pozwala m.in. zmniejszyć jej zużycie i lepiej chronić odbiorców przed przerwami w dostawach prądu.
Działająca na Pomorzu Energa wraz z Instytutem Energetyki w Gdańsku rozpoczynają projekt "Inteligentny Półwysep", który polega na wprowadzeniu smart grid na Półwyspie Helskim.
"Projekt ten to powiązanie zdalnego odczytu, automatycznego zarządzania siecią i innych działań technicznych, które przyniosą nie tylko radykalne skrócenie liczby przerw w dostawach energii, ale także dadzą możliwość przyłączania do sieci małych wytwórców energii, tj. przydomowych wiatraków, a w przyszłości również stacji ładowania samochodów elektrycznych" - czytamy.
Odpowiedzialna za dystrybucję energii elektrycznej Energa-Operator przypomina, że już teraz wdraża "na masową skalę" system zdalnego odczytu liczników.
"Jednocześnie pamiętamy o unowocześnianiu i odmłodzeniu istniejącej infrastruktury energetycznej, gdyż jest to warunek niezbędny do lepszej obsługi naszych klientów" - zapewnia cytowany w informacji prezes Energa-Operator Leszek Nowak.
Z kolei dyrektor Instytutu Energetyki w Gdańsku Krzysztof Madajewski podkreślił, że "inteligentne sieci są bez wątpienia przyszłością energetyki, wszystkie firmy poważnie myślące o klientach, bezpieczeństwie energetycznym i ochronie środowiska, testują możliwości zastosowania nowoczesnych rozwiązań".