Intel zdalnie obudzi komputer

Intel zdalnie obudzi komputer

Intel zdalnie obudzi komputer
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
14.08.2008 11:32, aktualizacja: 14.08.2008 13:09

Inżynierowie z Intela opracowali nową technologię, która umożliwi użytkownikom zdalne - np. przez Internet - włączanie komputerów w określonych okolicznościach. System Remote Wake ma się wkrótce pojawić na rynku - donosi Wall Street Journal.

W przyszłym miesiącu do sklepów mają trafić pierwsze cztery płyty główne Intela, wyposażone w tę funkcję. Ich użytkownicy będą mieli możliwość włączenia komputera przez sieć - wystarczy do tego wysłanie odpowiedniego polecenia z innego komputera lub nawet telefonu komórkowego. Dzięki temu użytkownik będzie mógł zdalnie aktywować np. domowy komputer i uzyskać dostęp do jego zasobów.

Intel nie wyjaśnia na razie czym dokładnie nowy system różni się od znanego od dawna rozwiązania Wake on LAN - wydaje się jednak, iż główna różnica polega na tym, iż Remote Wake ma być przystosowany do pracy w pewnych konkretnych zastosowaniach. Przedstawiciele Intela mówią, że Remote Wake świetnie sprawdzi się np. u użytkowników telefonii internetowej - dzięki nowemu systemowi nie będą musieli oni cały czas mieć włączonego komputera. Jeśli funkcja ta zostanie zintegrowana z oprogramowaniem VoIP możliwe będzie na przykład zdefiniowanie osób, które chcąc dodzwonić się na nasz numer VoIP będą mogły zdalnie budzić nasz komputer ( obecnie jeśli komputer jest wyłączony, dodzwonienie się nie jest możliwe ).

Nowa technologia przyda się również osobom często korzystającym zdalnie z zasobów komputera - jeśli ich komputer wyposażony będzie w Remote Wake, nie będzie potrzeby utrzymywanie go online przez cały czas - wystarczy w odpowiednim momencie "obudzić" maszynę.

Co ważne, do korzystania z Remote Wake niezbędne będzie połączenie Ethernet - nie da się obudzić komputera podłączanego do sieci bezprzewodowo

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)