Intel zasypał nas nowościami

Intel zasypał nas nowościami
Źródło zdjęć: © materiały prasowe

03.06.2014 15:40, aktual.: 03.06.2014 18:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W czasach, gdy urządzenia komputerowe nieustannie ewoluują, wykraczając poza ramy tradycyjnych komputerów, prezes Intela Renée James przedstawia swoją wizję przyszłości.

W czasach, gdy urządzenia komputerowe nieustannie ewoluują, wykraczając poza ramy tradycyjnych komputerów, prezes Intela Renée James wyjaśniła, że Intel i cały ekosystem branży technologicznej na Tajwanie stoją przed szansą, aby - bazując na długiej historii wspólnie prowadzonych prac nad innowacjami - stworzyć płynnie skomunikowane i naprawdę osobiste rozwiązania.

Zgodnie z prawem Moore'a, technologia produkcji procesorów pozwala konstruować układy, które są coraz mniejsze, bardziej wydajne i wymagają mniej energii, co sprawia, że możliwa skala i potencjał rozwoju technologii Intela i całego ekosystemu technologicznego na Tajwanie są praktycznie nieograniczone. Od infrastruktury chmurowej i Internetu Rzeczy po komputery osobiste, urządzenia mobilne i noszone przez użytkowników.

_ Granice pomiędzy różnymi kategoriami technologii wciąż się zacierają, w miarę jak wchodzimy w epokę rozwiązań zintegrowanych. Formy urządzeń stają się mniej istotne niż możliwości, które oferują, gdy wszystkie urządzenia komunikują się jednocześnie ze sobą nawzajem i z chmurą _ - mówiła Renée James. _ Nie ma znaczenia, czy mówimy o smartfonie, inteligentnej koszuli, ultracienkim urządzeniu 2 w 1 czy o nowej usłudze w chmurze dla inteligentnych budynków. Intel i cały ekosystem z Tajwanu stoją przed szansą przyspieszenia i poszerzenia współpracy w zakresie różnorodnych urządzeń, które w pełni zrealizują potencjał epoki inteligentnych, doskonale skomunikowanych i zintegrowanych rozwiązań. _

James podkreśliła, że technologie, produkty i projekty realizowane przez Intela we współpracy z firmami z Tajwanu i szerzej pojętym ekosystemem, miały na celu wykreowanie nowej fali inteligentnych i zintegrowanych urządzeń, połączonych ze sobą nawzajem, ze środowiskiem chmury oraz z użytkownikami.

W swoim wystąpieniu prezes James mówiła, że prawo Moore'a jest podstawą umożliwiającą tworzenie inteligentnych, połączonych ze sobą, zintegrowanych rozwiązań dla szerokiej gamy urządzeń, przy jednoczesnym obniżaniu ich kosztów, zmniejszaniu rozmiarów, podnoszeniu wydajności i redukowaniu poboru energii, zgodnie z oczekiwaniami odbiorców.

Zwróciła też uwagę na zaangażowanie Intela w tworzenie szerokiej gamy układów SoC i rozwiązań komunikacyjnych dla tabletów i smartfonów wszelkich rozmiarów, kategorii cenowych i systemów operacyjnych. Dodała również, że ponad 130 modeli tabletów producentów OEM i ODM opartych na rozwiązaniach Intela jest obecnie dostępnych w sprzedaży lub trafi na rynek jeszcze w tym roku. Kilkanaście z nich (większość z systemem Android), będzie mieć swoją premierę na targach Computex w tym tygodniu. Około 35 procent wszystkich tabletów opartych na procesorach Atom jest lub będzie wyposażonych również w rozwiązania komunikacyjne Intela.

Renée James poinformowała też, że platforma Intel XMM 7260 LTE-Advanced kategorii 6 trafia już do klientów i jest poddawana testom interoperacyjności. Pierwsze urządzenia wyposażone w to rozwiązanie pojawią się na rynku w nadchodzących miesiącach.

Do James dołączył Young Liu z Foxconn, aby zaprezentować ponad 10 modeli tabletów z różnych kategorii cenowych, opartych na rozwiązaniach Intela, które są lub wkrótce będą dostępne w sprzedaży. Tablety oparto na procesorach Intel Atom ("Bay Trail" lub "Clovertrail+"), a wiele z nich korzysta z platformy komunikacyjnej 3G lub LTE Intela.

Mówiąc o postępach we wdrażaniu pierwszej zintegrowanej platformy SoC Intela w zarówno budżetowych, jak i zaawansowanych smartfonach i tabletach, które trafią na rynek w czwartym kwartale tego roku, James przeprowadziła pierwszą publiczną rozmowę telefoniczną przy użyciu smartfona wyposażonego w dwurdzeniowe rozwiązanie Intel SoFIA 3G. W pierwszej połowie 2015 r. Intel wprowadzi również do sprzedaży czterordzeniowe rozwiązanie SoFIA LTE. Ogłoszone w minionym tygodniu strategiczne porozumienie z firmą Rockchip umożliwi powiększenie rodziny rozwiązań SoFIA o czterordzeniowy układ SoFIA 3G dla tabletów klasy budżetowej, których sprzedaż rozpocznie się również w pierwszej połowie przyszłego roku.

Szefowa Intela zaprezentowała także pierwszy na świecie projekt urządzenia mobilnego z 14-nm procesorem i chłodzeniem pasywnym, opracowany przez Intela. Urządzenie 2 w 1 z 12,5-calowym ekranem o grubości 7,2 mm i dołączaną klawiaturą waży 670 gramów. Stacja dokująca zapewnia dodatkowe chłodzenie, podnoszące wydajność pracy. Ta innowacyjna technologia, która trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku, jest oparta na pierwszym procesorze 14-nm nowej generacji Broadwell, skonstruowanym specjalnie z myślą o urządzeniach 2 w 1, które pojawią się na rynku w bieżącym roku. Nowa jednostka o nazwie Intel Core M będzie zapewniać najwyższą wydajność energetyczną w całej historii procesorów Intel Core. Większość opartych na niej urządzeń ma być pozbawiona wentylatora i łączyć w sobie funkcjonalności ultraszybkiego tabletu i ultracienkiego laptopa.

Intel tworzy również rozwiązania dla najbardziej wymagających użytkowników komputerów. Z myślą o nich prezes James przedstawiła nowe procesory Intel Core i7 oraz i5 "K" czwartej generacji - pierwsze układy Intela taktowane zegarem 4 GHz na czterech rdzeniach jednocześnie. Te procesory dla desktopów oferują większą moc i nowe możliwości overclockingu.

Renée James stwierdziła również, że jeśli sprzęt komputerowy ma stać się bardziej osobisty, nowe konstrukcje muszą wychodzić naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, oferując bardziej naturalną i intuicyjną interakcję. Podkreśliła też wagę projektów realizowanych wspólnie z partnerami oraz nowatorskich rozwiązań, które pozwolą wdrożyć technologię Intel RealSense i kamery 3D oraz towarzyszące im aplikacje do coraz większej liczby urządzeń 2 w 1, all-in-one, tabletów i innych.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Plus i Cyfrowy Polsat wprowadzają LTE bez limitu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także