Intel wciąż liczy na przełom w telefonach komórkowych

Intel wciąż liczy na przełom w telefonach komórkowych

01.03.2010 14:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Intel w dalszym ciągu ma nadzieję na silną pozycję także w segmencie telefonów komórkowych, w którym największy na świecie koncern produkcji półprzewodników był do tej pory niemalże nieobecny

Po pierwszym smartfonie bazującym na układach Intela, czyli GW99. firmy LG, nadejdą kolejne - zapowiada szef Intela Paul Otellini w rozmowie z serwisem Wiwo.de. Otellini liczy także na zastosowanie chipów Intela w urządzeniach takich jak iPhone Apple'a albo komputer-tablet iPad, a także w telefonach komórkowych z nowym systemem operacyjnym Microsoftu Windows Phone 7.

Obraz
© (fot. Intel)

Do tej pory głównymi graczami na rynku smartfonów byli przede wszystkim producenci wyspecjalizowanych chipów, tacy jak ARM. Intel już od lat próbuje zdobyć przyczółki na rynku telefonii komórkowej, ale jego układy dla komórek są uważane za (między innymi) zbyt prądożerne. Także Apple w produkowanych przez siebie komputerach wykorzystuje chipy Intela, ale w iPhonie korzysta z chipów innych producentów. Natomiast w nowym iPadzie chce zastosować chip własnej produkcji.

Niedawno Intel wszedł w alians z największym na świecie producentem komórek Nokią, aby za jej pośrednictwem wślizgnąć się do branży smartfonów. Obaj giganci chcą upowszechnić nowy system operacyjny dla urządzeń mobilnych o nazwie MeeGo.

Dla Otelliniego głównym polem działalności Intela będzie w dalszym ciągu wyposażanie komputerów osobistych w procesory. Kolejnym nowym segmentem, w który korporacja zamierza inwestować, są samochodowe systemy informacyjne i rozrywkowe. _ "O śmierci pecetów mówi się już od ponad dziesięciu lat, a w tej chwili na świecie sprzedaje się ponad 300 milionów komputerów rocznie, a tendencja zmierza w kierunku 500 milionów" _ - powiedział Otellini. Intel dobrze sobie radzi także na rynku motoryzacyjnym. _ "Ogłosiliśmy np. że będziemy w przyszłości wyposażać luksusowe samochody BMW i Daimlera w systemy rozrywki. Poza tym pracujemy nad wspólnym standardem takich systemów dla całej branży" _ - mówi szef Intela.