Intel opisuje cechy procesorów planowanych na 2011 rok

Intel opisuje cechy procesorów planowanych na 2011 rok

Intel opisuje cechy procesorów planowanych na 2011 rok
Źródło zdjęć: © Intel
14.09.2010 11:44

Podczas Intel Developer Forum gospodarz przedstawił kilka cech konstrukcyjnych procesorów Intel Core drugiej generacji, które wejdą do sprzedaży w 2011 roku.

Układy znane pod nazwą kodową Sandy Bridge, oparte na nowej mikroarchitekturze, będą wytwarzane w nowoczesnych zakładach produkcyjnych („fabs”) Intela w technologii 32-nanometrowej (nanometr to miliardowa część metra) z wykorzystaniem drugiej generacji tranzystorów z metalową bramką i izolatorem o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k).

Nowa rodzina procesorów będzie miała architekturę „pierścieniową”, dzięki której wbudowany silnik graficzny będzie mógł dzielić zasoby takie jak pamięć podręczna albo rezerwuar pamięci z rdzeniem procesora.

Druga generacja procesorów Intel Core oferuje też ulepszoną wersję technologii Intel Turbo Burst. Technologia ta przełącza lub realokuje zasoby mocy obliczeniowej rdzeni procesora i grafiki, dostosowując się do obciążenia, aby w razie potrzeby zapewnić użytkownikowi natychmiastowy wzrost wydajności.

Układy, które wejdą na rynek w 201. roku są również wyposażone w instrukcje Intel Advanced Vector Extensions (AVX), które zapewniają wyższą wydajność oraz lepsze organizowanie, przestawianie i sortowanie danych. Nowy zbiór 256-bitowych instrukcji przyspiesza aplikacje intensywnie korzystające z arytmetyki zmiennopozycyjnej, takie jak edycja zdjęć cyfrowych i tworzenie treści.

Intel zademonstrował też serwer dwuprocesorowy z nową generacją procesora Intel Xeon, który obsługiwał oprogramowanie wideokonferencyjne Vidyo wykorzystujące 32 wątki dostępne w systemie oraz zbiór instrukcji AESNI (AES New Instructions). Nowe procesory Xeon do dwugniazdowych serwerów i stacji roboczych oferują 8 rdzeni oraz 16 wątków na procesor i mają wejść do produkcji w drugiej połowie 2011 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)