Intel opisuje cechy procesorów planowanych na 2011 rok

Intel opisuje cechy procesorów planowanych na 2011 rok
Źródło zdjęć: © Intel

14.09.2010 11:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas Intel Developer Forum gospodarz przedstawił kilka cech konstrukcyjnych procesorów Intel Core drugiej generacji, które wejdą do sprzedaży w 2011 roku.

Układy znane pod nazwą kodową Sandy Bridge, oparte na nowej mikroarchitekturze, będą wytwarzane w nowoczesnych zakładach produkcyjnych („fabs”) Intela w technologii 32-nanometrowej (nanometr to miliardowa część metra) z wykorzystaniem drugiej generacji tranzystorów z metalową bramką i izolatorem o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k).

Nowa rodzina procesorów będzie miała architekturę „pierścieniową”, dzięki której wbudowany silnik graficzny będzie mógł dzielić zasoby takie jak pamięć podręczna albo rezerwuar pamięci z rdzeniem procesora.

Druga generacja procesorów Intel Core oferuje też ulepszoną wersję technologii Intel Turbo Burst. Technologia ta przełącza lub realokuje zasoby mocy obliczeniowej rdzeni procesora i grafiki, dostosowując się do obciążenia, aby w razie potrzeby zapewnić użytkownikowi natychmiastowy wzrost wydajności.

Układy, które wejdą na rynek w 201. roku są również wyposażone w instrukcje Intel Advanced Vector Extensions (AVX), które zapewniają wyższą wydajność oraz lepsze organizowanie, przestawianie i sortowanie danych. Nowy zbiór 256-bitowych instrukcji przyspiesza aplikacje intensywnie korzystające z arytmetyki zmiennopozycyjnej, takie jak edycja zdjęć cyfrowych i tworzenie treści.

Intel zademonstrował też serwer dwuprocesorowy z nową generacją procesora Intel Xeon, który obsługiwał oprogramowanie wideokonferencyjne Vidyo wykorzystujące 32 wątki dostępne w systemie oraz zbiór instrukcji AESNI (AES New Instructions). Nowe procesory Xeon do dwugniazdowych serwerów i stacji roboczych oferują 8 rdzeni oraz 16 wątków na procesor i mają wejść do produkcji w drugiej połowie 2011 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)