Intel idzie do sądu w sprawie nazwy netbook

Intel idzie do sądu w sprawie nazwy netbook

Intel idzie do sądu w sprawie nazwy netbook
26.02.2009 15:35

Intel wytoczył proces firmie Psion o pozbawienie praw do marki Netbook. Pozew wniesiony przez kancelarię prawniczą zatrudnioną przez Intela przed dwoma tygodniami trafił do sądu okręgowego dla północnej Kalifornii; cztery dni wcześniej Dell w tym samym celu przesłał wniosek do sądu arbitrażowego amerykańskiego urzędu patentowego.

W ten sposób producent układów zareagował na list z upomnieniem, jaki prawnik firmy Psion w grudniu wysłał do Intela w związku z tym, że ten używa nazwy netbook do sprzedaży swoich procesorów Atom i zarejestrował domenę netbook.com. Podobne upomnienia w grudniu otrzymali także inni właściciele stron internetowych. Psion ma prawa do tego znaku towarowego od 200. roku, ale obecnie nie produkuje żadnych netbooków, koncentrując się jedynie na solidnych komputerach typu handheld (przygotowanych do pracy w niesprzyjających warunkach zewnętrznych np. w otwartym terenie).

Intel nie chce przejąć tej marki, ale domaga się jej skasowania z rejestru zastrzeżonych znaków towarowych. Netbook jest już rzeczownikiem pospolitym określającym pewien rodzaj notebooków charakteryzujących się niewielkimi rozmiarami, niską ceną i ograniczonymi możliwościami obliczeniowymi –. argumentują prawnicy w swoim pozwie. Na dowód tego przytaczają liczne artykuły w gazetach, w których mowa jest o netbookach jako o nowej klasie urządzeń.

Poza tym prawnicy Intela zarzucają menedżerowi produktu w firmie Psion kłamstwo wobec urzędu patentowego, ponieważ ten w 200. roku zapewniał, że jego firma w dalszym ciągu sprzedaje organizery pod nazwą Netbook. Według Intela Psion zaprzestał produkcji tych urządzeń już w roku 2003.

Podobnych argumentów używa także Dell w swoim wniosku. Psion odpiera zarzuty, twierdząc, że wciąż jeszcze ma w swojej ofercie akcesoria dla Netbooków. Poza tym termin gatunkowy netbook jest według firmy rozpowszechniony w środowisku doświadczonych ludzi z branży technologicznej, ale nie funkcjonuje szerzej w społeczeństwie.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)