Intel grozi firmie AMD wypowiedzeniem umowy o wymianie patentów

Intel grozi firmie AMD wypowiedzeniem umowy o wymianie patentów

Intel grozi firmie AMD wypowiedzeniem umowy o wymianie patentów
17.03.2009 14:00, aktualizacja: 17.03.2009 14:18

W komunikacie skierowanym wczoraj do amerykańskiego nadzoru giełdowego (Securities and Exchange Commission, SEC) firma AMD poinformowała o otrzymaniu pisma od Intela, w którym ten ostatni grozi wypowiedzeniem zawartego w 2001 i obowiązującego do 2010 roku włącznie porozumienia o wzajemnym licencjonowaniu (Cross Licensing).

Według informacji AMD Intel utrzymuje, że zakładając spółkę joint venture o nazwie Globalfoundries, która ma przejąć od AMD produkcję procesorów, koncern z Sunnyvale złamał (opublikowane do tej pory tylko fragmentarycznie) porozumienie o wzajemnej wymianie patentów. Z tego powodu Intel zamierza w ciągu 6. dni wypowiedzieć porozumienie Cross Licensing i odebrać AMD prawo do stosowania wszelkich zawartych w nim praw patentowych i licencji, o ile nie przestaną być naruszane określone klauzule umowy (w tym względzie komunikat AMD nie zdradza dalszych szczegółów).

Obraz

Tuż po ujawnieniu przez AMD planów wydzielenia produkcji procesorów i przekazania tego segmentu działalności osobnej firmie z większościowymi udziałami Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Intel zapowiedział, że zada swojemu konkurentowi "poważne pytania", ale do tej pory jeszcze nie przedstawił ich oficjalnie. Firma AMD utrzymuje, że nie doszło do złamania żadnego z porozumień zawartych w umowie Cross Licensing. Co więcej, podkreśla, że umowa o wzajemnej wymianie patentów zawiera także klauzule regulujące, w jaki sposób i w jakim terminie strony porozumienia mogą negocjować kwestie sporne. Zdaniem AMD, grożąc wypowiedzeniem umowy, Intel owe klauzule naruszył. Koncern z Santa Clara został poinformowany, że w związku z tym AMD ma prawo do odebrania Intelowi licencji i praw użytkowania swoich patentów, przy czym sam AMD zachowuje wszelkie prawa zagwarantowane mu przez porozumienie. Firma z Sunnyvale podkreśla, że wszczęła wszystkie przewidziane w umowie o wymianie patentów kroki w celu wyjaśnienia wątpliwości ze
strony Intela.

AMD ma od 1976 roku umowy o korzystanie z patentów dla procesorów x86 i co kwartał uiszcza za nie opłaty licencyjne w nieujawnionej wysokości. W 2001 roku zostało podpisane dodatkowe porozumienie Cross Licensing, w ramach którego AMD udostępnił swojemu konkurentowi prawa do technologii x86-64 (x64) w zamian za możliwość wykorzystania nowszych patentów Intela. Najpóźniej do 2011 roku obecnie obowiązujące porozumienie Cross Licensing musi zostać prolongowane; przypuszczalnie AMD chciałby wówczas uzyskać prawo do korzystania z planowanego przez Intela rozszerzenia zestawu instrukcji Advanced Vector Extensions (AVX) i zrezygnować z przewidywanych początkowo do zastosowania w 2009 roku, (a następnie przełożonych na 2011 rok) rozkazów SSE5 przeznaczonych dla architektury Bulldozer.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)