Intel Atom, nowy rozdział historii procesora

Intel Atom, nowy rozdział historii procesora

Intel Atom, nowy rozdział historii procesora
Źródło zdjęć: © Intel
04.03.2008 10:29, aktualizacja: 04.03.2008 10:46

11 kości procesora Intel Atom — drobnych skrawków krzemu zawierających
po 47 milionów tranzystorów każdy — zmieściłoby się na powierzchni
amerykańskiego centa

*Intel® Atom™ będzie nazwą nowej rodziny energooszczędnych procesorów przeznaczonych specjalnie do mobilnych urządzeń internetowych (MID) oraz nowej klasy prostych i tanich komputerów nastawionych na łączność z Internetem, które mają pojawić się na rynku jeszcze w 2008 roku. *
Te nowe segmenty są kolejną okazją do zwiększenia udziału Intela w ogólnym rynku układów krzemowych. Firma przedstawiła też technologię procesorową Intel® Centrino® Atom™ dla platform MID. Składa się ona z kilku chipów, które zapewniają najlepszą jakość wrażeń internetowych użytkownikom kieszonkowych urządzeń.

Procesor Intel Atom jest oparty na zupełnie nowej mikroarchitekturze zaprojektowanej specjalnie pod kątem małych urządzeń i niskiego poboru mocy, a jednocześnie zachowuje zgodność z zestawem instrukcji Intel® Core™ 2, do którego są przyzwyczajeni użytkownicy standardowych komputerów PC i Internetu. Procesor obsługuje też pracę wielowątkową, aby zapewnić wyższą wydajność i krótszy czas reakcji systemu. Wszystko to na chipie, który mierzy mniej niż 25mm2 i jest jak dotychczas najmniejszym oraz najbardziej energooszczędnym procesorem Intela.

Obraz
© Procesor Intel® Atom™ (fot. Intel)

11 kości procesora Intel Atom — drobnych skrawków krzemu zawierających po 47 milionów tranzystorów każdy — zmieściłoby się na powierzchni amerykańskiego centa. Nowe układy, poprzednio określane nazwami kodowymi Silverthorne i Diamondville, będą wytwarzane w technologii 45-nanomentrowej z metalowymi bramkami o wysokiej stałej dielektrycznej (hi-k).

Nowe chipy cechują się poborem mocy wyrażonym emisją ciepła (thermal design power, TDP) z zakresu 0,6 – 2,5W i w zależności od potrzeb klienta skalują się do szybkości 1,8 GHz. Dla porównania, współczesne mobilne procesory Core 2 Duo przeznaczone na rynek masowy mają współczynnik TDP rzędu 35W.

Technologia procesorowa, Intel Centrino Atom
Marka Intel Centrino Atom reprezentuje najlepszą technologię procesorową Intela dla urządzeń MID. Poprzednio znana jako „Menlow”, technologia ta obejmuje procesor Intel Atom, energooszczędny układ pomocniczy ze zintegrowaną grafiką, sieci bezprzewodowe oraz cieńszą i lżejszą konstrukcję chipów. Komponenty te zaprojektowano tak, aby zapewniały optymalną jakość mobilnego przetwarzania danych i dostępu do internetu w nowej klasie urządzeń MID.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)