Instagam najgorszą aplikacją dla nastolatków. Jest raport

Instagam najgorszą aplikacją dla nastolatków. Jest raport

Instagam najgorszą aplikacją dla nastolatków. Jest raport
Źródło zdjęć: © Instagram
Bolesław Breczko
10.04.2018 16:29

Według raportu Królewskiego Stowarzyszenia Zdrowia Publicznego Instagram jest najgorszy wśród mediów społecznościowych jeśli chodzi o zdrowie psychiczne młodych osób. Badanie można jednak interpretować odmiennie.

Największym zarzutem pod adresem Instagrama, czyli popularnej aplikacji do zamieszczania zdjęć, jest to, że tworzy ona nierealny obraz idealnego ludzkiego ciała. Rzeczywiście przeglądając profile popularnych modelek i modeli instagramowych można pomyśleć, że ich ciała rzeźbił sam Leonardo da Vinci.

Instargram najorszy dla "body image"

1479 przebadanych użytkowników Instagrama w wieku od 14 do 24 lat oceniło, że ze wszystkich platform społecznościowych, to właśnie Instagram najgorzej wpływa na ich obraz siebie, sen oraz strach przed wykluczeniem.

Jednak w tym samym badaniu okazało się, że Instagram jest najlepszy jeśli chodzi o wyrażanie siebie i budowanie własnego obrazu.

Stowarzyszenie, które przeprowadziło badanie opatrzyło je komentarzem, że aplikacje i portale, które mają pomagać ludziom nawiązywać i utrzymywać kontakty mogą prowadzić wręcz do problemów psychicznych.

Media społecznościowe uzależniają

Szefowa Stowarzyszenia Shriley Cramer powiedziała, że media społecznościowe są bardziej uzależniające niż papierosy i alkohol oraz, że nie mogą być dłużej ignorowane w problemach zdrowia psychicznego młodych ludzi.

Trudno nie zgodzić się z faktem, że media społecznościowe tworzą niezdrowy i nienaturalny obraz życia. Tworzą go sami użytkownicy, którzy chcąc "zaistnieć" wśród swoich znajomych chwalą się tylko pozytywnymi przeżyciami i najlepszymi zdjęciami. To naturalna ludzka cecha. Wychodząc z domu, czy wchodząc w interakcję z innymi też przecież staramy pokazać się z jak najlepszej strony. Problem zaczyna się wtedy, gdy ktoś zaczyna postrzegać ten wyidealizowany obraz jako rzeczywistość.

Kwestią problematyczną może być zatem nie sam Instagram, Facebook czy Snapchat, ale ich odbiór przez młodych ludzi. Są oni najbardziej podatni na przekaz medialny. Jest to problem, którego nie wolno bagatelizować, ale z drugiej strony nie można też patrzeć na media społecznościowe tylko przez ten pryzmat.

Pozytyw to "twórczość" na Instagramie

Instagram, pomimo negatywnych efektów jakie może wywierać na młodych ludzi, jest portalem społecznościowym, który wymaga od użytkowników przynajmniej minimalnego poziomu kreatywności. Fakt, że główną aktywnością na nim jest zamieszczanie zdjęć powoduje, że użytkownicy naprawdę starają się tworzyć ciekawe i wyróżniające się treści. I chociaż najczęściej są to zdjęcia psów albo posiłków, to Instagramie naprawdę łatwo znaleźć świetną twórczość.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)