ycipk-v5igpb

Inpost i OLX łączone z oszustwem. Można stracić wszystkie pieniądze

Eksperci z CERT Polska ostrzegają przed kolejnym SMS-owym oszustwem. Przestępcy wysyłają fałszywe wiadomości z pomocą automatycznego grupowania konwersacji, przez co fałszywe wiadomości pojawiają się pomiędzy prawdziwymi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oszuści podszywają się pod kurierów i chcą wyłudzić pieniądze
Oszuści podszywają się pod kurierów i chcą wyłudzić pieniądze (East News)
ycipk-v5igpb

CERT Polska ostrzega przed nowym oszustwem. Przestępcy wysyłają SMS-y do złudzenia przypominające prawdziwe wiadomości od firmy InPost. Robią to poprzez wykorzystanie grupowania konwersacji. Wówczas SMS trafia na to samo miejsce, co prawdziwe wiadomości od (przykładowo) InPostu.

SMSy zawierają hiperłącza przekierowujące użytkownika do fałszywej strony z (przykładowo) płatnościami. Wśród wykorzystywanych do oszustwa domen poinformowano między innymi o inpost24.me, olx-platnosci,online, payment.super-pay.me. Nazwy i design stron przygotowano specjalnie tak, aby łudząco przypominały oryginał.

ycipk-v5igpb

W rzeczywistości mają one nas tylko doprowadzić do fałszywego panelu płatności DotPay. Wcale nie zapłacimy za kuriera, czy zakupiony przedmiot. Przelejemy w ten sposób pieniądze na rzecz oszustów. W ten sposób właśnie wykorzystuje się osoby nie mające dostatecznej styczności z internetem.

Według informacji w wiadomości SMS, mamy zapłacić zaledwie 76 groszy, inaczej nasza przesyłka wróci do nadawcy. Dodatkowo oszuści sugerują, że mamy tylko 60 minut na dokonanie płatności. Cóż, można pomyśleć: "zapłacę te 76 groszy, skoro mam nie dostać paczki" - i na to liczą oszuści.

Zobacz też: Obiecywali odszyfrować komputer po ataku ransomware. Ponownie oszukali ofiary

W rzeczywistości w tego typu oszustwach mamy dwa potencjalne zakończenia. W pierwszym, przestępcy mogą próbować wyłudzić na nas płatność kwoty podobnej, ale z przecinkiem w innym miejscu. W efekcie zapłacimy np. 76 zł.

ycipk-v5igpb

Inny, gorszy dla nas scenariusz, to możliwość przekazania oszustom danych logowania do bankowości internetowej. Wtedy możemy stracić już wszystko.

Czytaj też: Nowe perfidne oszustwo. Trafia się na fałszywe Allegro. Potem przestępcy zaskakują

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-v5igpb

ycipk-v5igpb
ycipk-v5igpb