Inpost i OLX łączone z oszustwem. Można stracić wszystkie pieniądze

Inpost i OLX łączone z oszustwem. Można stracić wszystkie pieniądze
Źródło zdjęć: © East News
Arkadiusz Stando

11.07.2019 09:37, aktual.: 11.07.2019 10:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Eksperci z CERT Polska ostrzegają przed kolejnym SMS-owym oszustwem. Przestępcy wysyłają fałszywe wiadomości z pomocą automatycznego grupowania konwersacji, przez co fałszywe wiadomości pojawiają się pomiędzy prawdziwymi.

CERT Polska ostrzega przed nowym oszustwem. Przestępcy wysyłają SMS-y do złudzenia przypominające prawdziwe wiadomości od firmy InPost. Robią to poprzez wykorzystanie grupowania konwersacji. Wówczas SMS trafia na to samo miejsce, co prawdziwe wiadomości od (przykładowo) InPostu.

SMSy zawierają hiperłącza przekierowujące użytkownika do fałszywej strony z (przykładowo) płatnościami. Wśród wykorzystywanych do oszustwa domen poinformowano między innymi o inpost24.me, olx-platnosci,online, payment.super-pay.me. Nazwy i design stron przygotowano specjalnie tak, aby łudząco przypominały oryginał.

W rzeczywistości mają one nas tylko doprowadzić do fałszywego panelu płatności DotPay. Wcale nie zapłacimy za kuriera, czy zakupiony przedmiot. Przelejemy w ten sposób pieniądze na rzecz oszustów. W ten sposób właśnie wykorzystuje się osoby nie mające dostatecznej styczności z internetem.

Według informacji w wiadomości SMS, mamy zapłacić zaledwie 76 groszy, inaczej nasza przesyłka wróci do nadawcy. Dodatkowo oszuści sugerują, że mamy tylko 60 minut na dokonanie płatności. Cóż, można pomyśleć: "zapłacę te 76 groszy, skoro mam nie dostać paczki" - i na to liczą oszuści.

W rzeczywistości w tego typu oszustwach mamy dwa potencjalne zakończenia. W pierwszym, przestępcy mogą próbować wyłudzić na nas płatność kwoty podobnej, ale z przecinkiem w innym miejscu. W efekcie zapłacimy np. 76 zł.

Inny, gorszy dla nas scenariusz, to możliwość przekazania oszustom danych logowania do bankowości internetowej. Wtedy możemy stracić już wszystko.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)