Innowacyjne technologie w Europejskim Centrum Solidarności

Innowacyjne technologie w Europejskim Centrum Solidarności01.09.2014 15:27
Innowacyjne technologie w Europejskim Centrum Solidarności
Źródło zdjęć: © chip.pl

Sprzęt multimedialny oraz przełomowy system informacyjny Harman IDX o łącznej wartości przekraczającej 14 mln zł zostały zamontowane w multimedialnej sali otwartego w sobotę Europejskiego Centrum Solidarności.

Multimedialny system informacyjny składa się z zwielokrotnionych serwerów oraz wzmacniaczy Crown i procesorów BSS BLU. Zapewniają one przesyłanie treści multimedialnych w najwyższej jakości obrazu oraz dźwięku. W dotychczas stosowanych rozwiązaniach występowała jedynie transmisja obrazu. Umożliwienie przekazu jednocześnie wysokiej jakości dźwięku zaimplementowano po raz pierwszy.

- Nadawane treści kierowane są do dowolnego monitora LCD oraz towarzyszących mu kolumn głośnikowych JBL CBT. W danej chwili każdy taki zestaw - monitor i głośniki - może pokazywać zupełnie inny materiał, np. prezentacje multimedialne, filmy, kanały telewizyjne czy menu wyboru, które odwiedzający może nacisnąć na ekranie i wybrać dodatkowe możliwości - tłumaczy Witold Karałow, wyjaśniając działanie systemu Harman IDX.

Cały system jest uniwersalny nie tylko pod względem możliwości dopasowania się do wielkości obiektu. Każdy z zestawów tworzonych przez monitor i głośniki automatycznie zwiększa poziom swojego dźwięku, reagując na natężenie hałasu w otoczeniu. Dzięki temu odwiedzający bez większych problemów usłyszą przekaz niezależnie od panującego wokół gwaru.

W audytorium, które może pełnić funkcje koncertowe, teatralne, kinowe czy konferencyjne znajduje się dyskretny system nagłośnienia, dzięki któremu wrażenia słuchowe w każdym miejscu sali są dokładnie takie same. Na potrzeby koncertów i sztuk teatralnych zostało zainstalowanych 16 kolumn głośnikowych szerokopasmowych i 6 podwieszonych pod sufitem subwooferów.

- W przypadku gdy pomieszczenie ma pełnić rolę sali kinowej, w ciągu chwili pojawia się dużych rozmiarów ekran perforowany, a w projektorni można wybrać spośród najmocniejszego obecnie na rynku najwyższej jakości cyfrowego projektora kinowego Barco 4K-32B albo drugiego projektora wykorzystującego klasyczne materiały np. 35mm - odsłania technologiczne kulisy Witold Karałow. - Za ekranem oraz na ścianach znajdują się wkomponowane w design sali najwyższej jakości głośniki kinowe, gwarantujące w odpowiednich momentach prawdziwe trzęsienie ziemi lub inne niezapomniane efekty dźwiękowe.

288756539106801811
Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)

Za wrażenia akustyczne widzów odpowiedzialny jest zestaw 19 surroundów, dwa subwoofery i trzy kolumny zaekranowe JBL o łącznej mocy ciągłej 8 kW. Wartość szczytowa tego systemu może być niemal czterokrotnie większa.

Wykorzystany w sali projektor cyfrowy Barco 4K-32B o jasności 33 000 lumenów jest najwłaściwszym wyborem dla sal kinowych, które wymagają wyraźnego, trójwymiarowego obrazu. Dzięki rozdzielczości urządzenia (4096 x 2160 pikseli) wszystkie wyświetlane detale mają niezwykłą ostrość. Model pracuje w oparciu o 1,38-calowy chip DLP Cinema Enhanced, który w połączeniu z technologią DLP Cinema zapewnia idealne odwzorowanie kolorów i wysoki kontrast.

Każdy z ponad 500 wysokiej jakości foteli znajdujących się w tej niezwykle innowacyjnej sali jest wyposażony w pulpit systemu konferencyjnego oraz tłumaczeń symultanicznych, co pozwala organizować w tym pomieszczeniu wielojęzyczne spotkania, dyskusje, konferencje czy prezentacje.

Wszystkie te rozwiązania są ze sobą integrowane poprzez system sterowania pozwalający na zarządzanie każdym z nich z jednego miejsca - realizatorki zlokalizowanej za salą. Do tego system sterowania obsługuje również odsłanianie i zasłanianie rolet jak również regulację oświetlenia.

288756539107129491
Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)