Innowacyjna polska tkanina dla alergików. Roztocza nie mają szans

Łódzcy naukowcy opatentowali nową tkaninę, która przepuszcza parę wodną i powietrze, a nie przepuszcza groźnych dla alergików odchodów roztoczy kurzu domowego. Wykonywane z niej pokrowce na pościel powodują obniżenie stężenia alergenów w otoczeniu chorego, a tym samy poprawę jego stanu.

Innowacyjna polska tkanina dla alergików. Roztocza nie mają szans
Źródło zdjęć: © PAP

Jak tłumaczy PAP prof. Marek Kowalski, alergolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, roztocza to drobne żyjątka obecne w naszym otoczeniu. Wydzielają one białka, które są silnymi alergenami. "Uczulenie na te alergeny jest bardzo częste, a osoby uczulone cierpią z powodu astmy oskrzelowej, nieżytu nosa, czasami zmian skórnych" - wylicza.

Roztocza bytują w materacach, poduszkach, pościeli. By zapobiec ich rozwojowi, jak mówi prof. Kowalski, trzeba stworzyć barierę, która uniemożliwi im przenikanie do wnętrza tkanin.

Taką funkcję spełnia nowy materiał opracowany w Łodzi. "Musieliśmy uzyskać taką strukturę materiału, która przepuszcza parę wodną i powietrze, a nie przepuszcza alergennych odchodów roztoczy kurzu domowego. Innowacyjność polega na zastosowaniu specjalnych przędz, opracowaniu specjalnej struktury tkaniny i powłoki polimerowej, która spełniałaby nasze założenia" - tłumaczy Małgorzata Cieślak z Instytutu Włókiennictwa w Łodzi.

Prof. Kowalski przekonuje, że stosowanie pokrowców z nowego materiału umożliwia obniżenie stężenia alergenów w otoczeniu chorego, a tym samy poprawę jego stanu, co pozwala na mniejsze używanie leków antyalergicznych.

Źródło artykułu:PAP
alergiaroztoczawiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)