Infor Biznes wygrywa z pierwszym plagiatorem

Infor Biznes wygrywa z pierwszym plagiatorem
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

20.10.2009 13:00, aktual.: 20.10.2009 14:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

104 tys. zł odszkodowania ma dostać Infor Biznes od firmy, która nieprawnie publikowała artykuły Wydawcy w swoim serwisie. "To może być przełomowy wyrok dla wszystkich wydawców prasy" - komentują eksperci.

W lutym tego roku rozpoczęła się walka, którą Infor Biznes, wydawca "Dziennika Gazety Prawnej" wytoczył firmom bezprawnie korzystających z jego artykułów. Straty Wydawnictwa wynikające z takiego procederu oszacowano wówczas na 1 mln zł.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Adwokaci Infor Biznes najpierw wysyłali listy z prośbą o zaprzestanie bezprawnego kopiowania artykułów oraz prosili o uregulowanie w wyznaczonym terminie obliczonych należności. Jeśli te działania były nieskuteczne - kierowano pozew do sądu. W maju większość właścicieli serwisów, którzy wykorzystywali materiały Infor Biznes zgodziło się podpisać umowy licencyjne i uiszczać z tego tytułu opłaty.

Na walkę sądową zdecydowała się jednak białostocka firma Al Pari Business Centre Norbert Poliński prowadząca serwis z poradami Mojeprawo.pl. Można było w nim znaleźć w całości i (bez żadnej umowy) skopiowane artykuły należące do Infor Biznes opublikowane w "Gazecie Prawnej" i serwisach Gazetaprawna.pl i Forsal.pl. między lipcem 200. r. a marcem 2009 r. Zdaniem Infor Biznes, wydawca serwisu Mojeprawo.pl działał bezprawnie. Sąd przyznał wydawcy rację i nakazał zapłacić odszkodowanie w wysokości 103,95 tys. zł wraz z odsetkami oraz pokryć koszty sądowe w wysokości 8,8 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny.
Równocześnie Infor Biznes podpisał dwie ugody (o łącznej wartości 160 tys. zł) z właścicielami kolejnych serwisów, do których wysłał pozwy z żądaniem odszkodowania. Są to: Polska Izba Paliw Płynnych (właściciel serwisu Paliwa.pl) oraz spółka E-financial (wydawca serwisu e-financial.pl).
_ Ugoda reguluje warunki korzystania z naszych treści przez wydawców tych serwisów. W ramach porozumienia będą też świadczyć usługi, dzięki którym uzyskane przez nas przychody z czasem zrównają się z wysokością zobowiązań, które uznali _ - tłumaczy Dariusz Piekarski, prezes Infor Biznes.

Wg cytowanego przez "Dziennik Gazeta Prawna" Macieja Hoffmana, dyrektora generalnego Izby Wydawców Prasy to bardzo ważna decyzja i kolejnym wydawcom będzie teraz łatwiej domagać się od właścicieli serwisów internetowych odszkodowań za wykorzystywane treści. Powołano w tym celu stowarzyszenie Repropol, które (na wzór ZAiKS) pobierać będzie na rzecz wydawców prasy pieniądze za artykuły. Trwają obecnie prace nad ustaleniem wysokości stawek.

Źródło artykułu:internetstandard.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także