Infolinia na temat cyfryzacji telewizji naziemnej

Regionalną infolinię dotyczącą cyfryzacji telewizji naziemnej uruchomił w
czwartek Śląski Urząd Wojewódzki. Ma ona związek ze zbliżającymi się datami wyłączania analogowego
sygnału telewizyjnego w kolejnych częściach woj. śląskiego.

Infolinia na temat cyfryzacji telewizji naziemnej
Źródło zdjęć: © cyfryzacja.gov.pl

15.03.2013 | aktual.: 15.03.2013 13:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  1. marca wyłączony zostanie analogowy sygnał z nadajnika na górze Skrzyczne odbierany dotąd w południowej części regionu - w Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz w rejonie m.in. Raciborza, Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia Śląskiego i Żor. 22 kwietnia wyłączone zostaną analogowe nadajniki w północnej części woj. śląskiego (nadajnik Częstochowa/Wręczyca), a 20 maja w centralnej (nadajnik Katowice/Kosztowy).

Jak przekazało w czwartek biuro prasowe wojewody, dzwoniąc na całodobowy numer telefonu 3. 207 71 63, można się dowiedzieć m.in., od kiedy dana miejscowość będzie objęta cyfryzacją, jak długo może potrwać przerwa w emisji sygnału przy przełączaniu systemów czy w jaki sposób przygotować swój telewizor do odbioru cyfrowego.

W woj. śląskim trwa już kampania informacyjna nt. cyfryzacji telewizji naziemnej. Rozdawane są ulotki informacyjne na temat m.in. wymogów sprzętowych. Informacja dotycząca czasowych utrudnień w odbiorze telewizji w górach została rozesłana na drukach bezadresowych do 12. tys. domów i mieszkań w tej części regionu. Na stronach internetowych urzędów gmin oraz na urzędowych tablicach ogłoszeń umieszczane są pełne informacje na ten temat.

W akcję informacyjną zaangażowane są służby wojewody śląskiego, straż pożarna, policja i przedstawiciele inspekcji państwowych, np. od czwartku po miejscowościach południowej części chodzą inspektorzy Inspekcji Handlowej - przebrani w stroje kotów w worku. Młodzież szkolna, w tym harcerze, ma docierać do osób starszych i niepełnosprawnych. W sobotę w Wiśle stanąć ma też "telewizyjne miasteczko cyfrowe".

Oprócz infolinii uruchomionej w śląskim urzędzie wojewódzkim można skorzystać też z bezpłatnej infolinii resortu administracji i cyfryzacji: 80. 007 788. Działa informacyjna strona internetowa: cyfryzacja.gov.pl.

Według niedawnych badań wyłącznie naziemny sygnał telewizyjny odbiera w woj. śląskim ok. 3. proc. mieszkańców. Po 20 maja w całym regionie będzie dostępny tylko sygnał cyfrowy. Sygnał ten ma docierać wszędzie, gdzie obecnie odbierany jest sygnał analogowy. Już teraz pokrycie sygnałem cyfrowym terytorium całego kraju przekracza 90 proc.

W miejscach, gdzie sygnał telewizyjny odbierany jest bezpośrednio ze stacji głównej (czyli z któregoś z głównych nadajników), odbiór sygnału cyfrowego powinien być możliwy od razu bądź wkrótce po wyłączeniu sygnału analogowego. W niektórych miejscach w górach, gdzie odbiór sygnału umożliwiają stacje doświetlające (tzw. gapfillery), przerwa w emisji może potrwać do 4. godzin.

Oferta naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna, jedynie aby odbierać naziemną telewizję cyfrową w starszych odbiornikach telewizyjnych, trzeba wyposażyć je w zewnętrzny dekoder DVB-T. Policja przestrzega przed oszustami, którzy próbują np. sprzedawać bardzo drogie dekodery lub namawiać do niepotrzebnych umów z dostawcami płatnego sygnału telewizyjnego.

Koszt dekodera spełniającego wymogi odbioru naziemnej telewizji cyfrowej to 80-20. złotych. Policjanci przypominają, że nowy dekoder, czy antenę o lepszych parametrach można kupić w sklepach ze sprzętem RTV - zalecają by kupować sprzęt u doświadczonych sprzedawców.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także