Indonezja: niebo zmieniło kolor na czerwony. Nagranie świadków [WIDEO]

Niebo nad prowincją w Indonezji zmieniło kolor na czerwony w wyniku mgły. Świadkom udało się nagrać wideo, na którym widać niezwykłe zjawisko.

Indonezja: niebo zmieniło kolor na czerwony. Nagranie świadków [WIDEO]
Źródło zdjęć: © Zuni Shofi Yatun Nisa

24.09.2019 | aktual.: 24.09.2019 11:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jedna z mieszkanek prowincji Jambi w Indonezji, uchwyciła na filmie niezwykły kolor nieba. W wyniku rozległych pożarów lasów, które nawiedziły ogromne części Indonezji, powstały chmury dymu i mgły, które zmieniły kolor nieba na czerwony.

Nagranie czerwonego nieba zostało udostępnione w sieci. I chociaż wzbudzało wątpliwości, to autor filmu przyznaje przed BBC, że wszystkie zdjęcia są prawdziwe.

W rozmowie z BBC ekspert meteorologiczny - Koh Tieh Yong z singapurskiego Uniwersytetu Nauk Społecznych - przyznał, że niezwykłe zjawisko spowodowane jest zjawiskiem rozpraszania Rayleigha. Zjawisko opisuje rodzaje cząsteczek obecne we mgle oraz ich stopień rozpraszania światła.

- W mgle dymu najliczniejsze cząstki mają wielkość około 1 mikrometra, ale cząsteczki te nie zmieniają koloru światła, które widzimy - powiedział Koh Tieh Yong. - Istnieją również mniejsze cząstki, których jest niewiele, ale to wystarczy, by nadać dodatkową tendencję do rozpraszania światła czerwonego.

W takim wypadku niebo faktycznie może wyglądać na czerwone. Indonezyjska agencja meteorologiczna BMKG potwierdziła też, że zdjęcia satelitarne ujawniają liczne gorące punkty i "gęstą dystrybucję dymu" w rejonie wokół regionu Jambi. Profesor Koh dodaje również, że zjawisko nie zmienia temperatury powietrza.

Jak podaje BMKG, tegoroczny poziom zamglenia był jednym z najwyższych od lat. Spowodowane jest to przede wszystkim pożarami lasów w porze suchej, ale również wylesieniem w celach stworzenia pól uprawnych. Dużo mówiło się w ostatnim czasie o pożarach w Amazonii i Afryce, a przypadek w Indonezji pokazuje tylko, że problem jest na skalę globalną.

indonezjapożaryglobalne ocieplenie
Komentarze (2)