Indie: "nie" dla chińskich podróbek telefonów

Indie: "nie" dla chińskich podróbek telefonów

Indie: "nie" dla chińskich podróbek telefonów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
03.07.2009 12:48, aktualizacja: 03.07.2009 13:26

Indie zdecydowały o zakazie sprzedaży chińskich podróbek telefonów na swoim rynku. Decyzja ta podjęta została nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także w wyniku silnego lobbingu ze strony największych producentów telefonów.

Według największych producentów telefonów, zrzeszonych w indyjskiej organizacji ICA (Indian Cellular Associaion), część telefonów trafiających do tego kraju jest wyposażona w niebezpieczne baterie, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu ich użytkowników. Również część z urządzeń pochodzących z Chin pozbawiona jest numerów IMEI, które pozwalają na śledzenie danego telefonu. Fakt ten mógłby zostać wykorzystany przez terrorystów do planowania ewentualnych zamachów.

Argumenty te trafiły na podatny grunt, czego wynikiem jest podjęta przez indyjski rząd decyzja o zakazie sprzedaży podrobionych telefonów pochodzących z Chin.

Według szacunków analityków, 40% wszystkich sprzedawanych przez Chińczyków podrobionych telefonów trafia na rynek indyjski, który jest największym odbiorcą tego typu urządzeń. Co miesiąc trafia tam od 1 do 1.5 mln podrobionych telefonów. Są one sprzedawane w modelu biznesowym "whitebox" co oznacza, że na ich obudowie może się znaleźć dowolne logo czy symbol graficzny zamówiony przez odbiorcę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)