Trwa ładowanie...

Indie. Chandrayaan 2 wyląduje na Księżycu już jutro. To najtrudniejsza taka próba w historii

Lądownik Chandrayaan 2 jest już gotowy do lądowania na Księżycu, którego próbę podejmie już jutro. Indie na lądowanie wybrały jedno z najtrudniejszych miejsc na powierzchni Księżyca.

Share
Indie. Chandrayaan 2 wyląduje na Księżycu już jutro. To najtrudniejsza taka próba w historii
Źródło: Wikimedia Commons CC BY
d1gxv7x

Podróż Chandrayaan 2 rozpoczęła się jeszcze w lipcu, ale ISRO (Indyjska Agencja Kosmiczna) potiwerdziła, że lądownik jest gotowy do lądowania na Księżycu. Celem jest południowy biegun Księżyca.

Miejsce, które Indie wybrały na lądowisko, jest wyżyną, która wznosi się między dwoma kraterami nazwanymi Manzinus C i Simpelius N i znajduje się ok. 600 km od bieguna południowego. Żadna wcześniejsza misja księżycowa nie podejmowała się lądowania w tak zdradliwym terenie.

d1gxv7x

Próba lądowania ma mieć miejsce 7 września między 1:30 a 2:30 czasu lokalnego w kontroli misji w Indiach. ISRO, która nadzoruje misję, ma również wybrane miejsce zapasowe lądowania, które znajduje się kilkanaście metrów dalej.

Wybór miejsca lądowania

Indie nieprzypadkowo wybrały na lądowisko tak trudny teren. Jest to ważny wybór od strony naukowej, nie tylko w celu uzyskania pełniejszego obrazu geologii Księżyca. Biegun południowy jest szczególnie intrygujący dla naukowców. To tam instrumenty na pokładzie Chandrayaan-1 wykryły płyty z lodem zakopane pod zacienionymi kraterami Księżyca.

Zobacz też: Woda na Księżycu. Może być łatwiejsza do wydobycia

Lądownik będzie mógł poświęcić 14 dni na prace badawcze i przesyłanie danych, zanim ostra księżycowa noc zamrozi maszyny. ISRO podejmie próbę ożywienia ich, gdy Słońce znów wstanie, ale roboty nie zostały zaprojektowane do przetrwania nocy księżycowej.

d1gxv7x

Podziel się opinią

Share
d1gxv7x
d1gxv7x
Więcej tematów