Indesit przeniesie produkcję zmywarek do Polski
19.04.2012 11:49, aktual.: 19.04.2012 15:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Władze włoskiej firmy Indesit potwierdziły w środę zamiar przeniesienia całej produkcji zmywarek do Polski
Na początku kwietnia kierownictwo koncernu zawiadomiło o swoich planach przeniesienia produkcji sprzętu AGD do Polski, uzasadniając to kryzysem. W None natychmiast rozpoczął się strajk i akcja protestacyjna.
Po środowych wstępnych rozmowach ze związkowcami poinformowano, że negocjacje w sprawie przyszłości fabryki w None rozpoczną się 9 maja. Związkowcy od razu ogłosili, że we wszystkich zakładach firmy we Włoszech odbędzie się trzygodzinny strajk w obronie filii pod Turynem, która jest zagrożona zamknięciem.
Fabryka w None zatrudnia ok. 40. osób.
Po raz pierwszy Indesit wyraził wolę transferu produkcji do Polski w 200. r., ale ostatecznie wycofał się z tych planów w wyniku protestów związków.
W grudniu ubiegłego roku dziennik "Corriere della Sera" napisał, że włoskie firmy produkujące sprzęt AGD grożą, że jeśli we Włoszech nie poprawią się warunki dla przemysłu i na rynku pracy, przeniosą fabryki do Polski. Domagają się głównie obniżenia podatków i kosztów pracy.
Mediolańska gazeta podkreśliła, że przeniesieniem zakładów grożą najwięksi producenci w tym sektorze, który uważany jest za symbol "włoskiego cudu gospodarczego".
Włoskie firmy przyznają, że klienci kupują coraz mniej ich towarów, ponieważ wybierają tańsze. Włoskie są drogie z powodu kosztów pracy; we Włoszech są one, jak obliczono, cztery razy wyższe niż w Polsce.
Indesit ma w Polsce cztery zakłady produkcyjne. W dwóch fabrykach w Łodzi produkowane są lodówki i kuchenki, a w dwóch zakładach w Radomsku pralki i zmywarki. Łącznie spółka ma 1. zakładów produkcyjnych w Europie i poza nią.
Sprzedaż całej grupy Indesit w 201. r. spadła rdr do 2,82 mld euro z 2,87 mld euro w 2010 r. Zysk grupy w 2011 r. spadł do 59 mln euro z 89,7 mln euro rok wcześniej.