In On‑line We Trust
28.05.2009 16:30, aktual.: 28.05.2009 16:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wyniki tegorocznej edycji badania European Trusted Brands pokazują, że jedyną grupą zawodową, której Polacy ufają bardziej niż inne kraje europejskie, są dziennikarze. Jeśli chodzi o media, to najbardziej wzrasta nasze zaufanie wobec internetu.
Wyniki tegorocznej edycji badania European Trusted Brands pokazują, że jedyną grupą zawodową, której Polacy ufają bardziej niż inne kraje europejskie, są dziennikarze. Jeśli chodzi o media, to najbardziej wzrasta nasze zaufanie wobec internetu. Przy dużej dozie niezadowolenia z władz i większości instytucji publicznych, podejrzliwości co do intencji i uczciwości polityków, urzędników czy prawników, wielu Polaków traktuje media, jako główny organ demaskatorsko-kontrolny, który ujawnia, piętnuje i często skutecznie karze złe uczynki.
W coraz większym stopniu także internet, wraz z upowszechnianiem dostępu do niego, wpisuje się w tę szczególną w Polsce rolę społeczną demaskatora i kontrolera przywracającego poczucie sprawiedliwości. Świadczy o tym fakt, że podczas gdy średnio w Europie więcej osób deklaruje spadek niż wzrost zaufania do sieci, w Polsce odwrotnie: o połowę więcej respondentów twierdzi, że zyskało niż straciło w minionych pięciu latach zaufanie do tego medium.
Co trzeci objęty sondażem Europejczyk w ciągu ostatnich 5 lat zmniejszył swoje zaufanie do mediów: gazet, czasopism i telewizji. W stosunku do gazet zaufanie stracili głównie Węgrzy (46%) i Brytyjczycy (44%). Mniejsze zaufanie do czasopism deklarują częściej Finowie (41%) i Austriacy (40%), a do telewizji - najczęściej Hiszpanie (45%). Rumuni najczęściej ze wszystkich deklarują zwiększenie zaufania do internetu, a największy spadek deklarują Niemcy.
Takie, wyjątkowe usytuowanie internetu i innych mediów w przestrzeni publicznej w Polsce stawia przed nadawcami, wydawcami i operatorami szczególne wyzwanie i szansę większego niż w innych krajach oddziaływania na świadomość i zachowania całego społeczeństwa.