IMGW podaje prognozę na zimę. Pogoda w grudniu może zaskoczyć

IMGW podaje prognozę na zimę. Pogoda w grudniu może zaskoczyć

IMGW: Prognoza pogody na zimę
IMGW: Prognoza pogody na zimę
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
18.11.2020 09:44, aktualizacja: 02.03.2022 10:35

IMGW podało długoterminową prognozę temperatur i opadów na zimę. Pogoda w grudniu 2020, styczniu i lutym 2021 może zaskoczyć - przede wszystkim będzie wyjątkowo ciepło oraz wilgotno.

Pogoda w grudniu 

IMGW przewiduje, że średnia miesięczna temperatur w grudniu będzie "powyżej normy". Najcieplej będzie na Kujawach, a nieco niższych temperatur możemy spodziewać się "na ogół w zachodniej Małopolsce, północno-wschodniej Wielkopolsce, na Opolszczyźnie oraz w pasie od Mazur przez zachodnie Mazowsze po Ziemię Łódzką". 

Poza wyższymi temperaturami możemy spodziewać się również obfitych opadów deszczu. Jedynie na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i Podkarpaciu IMGW przewiduje ilość opadów "w normie". W pozostałych regionach Polski będzie deszczowo i wilgotno przez większość grudnia. Najwięcej będzie padać na Kujawach i Warmii.

Pogoda na styczeń i luty 20201

Zarówno styczeń jak i luty utrzymają grudniowy trend i zarówno odnotowywane temperatury, jak i suma opadów będą "powyżej normy" w większości regionów Polski. Bardziej mokro będzie na północnym wschodzie kraju. 

Co dokładnie oznacza określenie "powyżej" lub "poniżej normy"? IMGW wyjaśnia, że odnosi się to do średnich miesięcznych temperatur oraz sum opadów, jakie odnotowano na przestrzeni 30 lat.

- W IMGW-PIB (..) średnią miesięczną temperaturę/miesięczną sumę opadów dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1981-2010. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów "poniżej normy", 10 środkowych "w normie" a 10 najwyższych "powyżej normy" - podaje Instytut. 

Należy przy tym pamiętać, że prognoza IMGW odnosi się do średniej temperatury i sumy opadów na przestrzeni całego miesiąca. Oznacza to, że zarówno w grudniu, jak i styczniu czy lutym możemy spodziewać się chłodniejszych dni. Jednak uśredniając - będzie prawdopodobnie cieplej i bardziej mokro niż w poprzednich latach. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)