"IMAX: Hubble 3D" - trójwymiarowy spacer w kosmosie

"IMAX: Hubble 3D" - trójwymiarowy spacer w kosmosie

"IMAX: Hubble 3D" - trójwymiarowy spacer w kosmosie
Źródło zdjęć: © YouTube.com
06.04.2010 12:00, aktualizacja: 06.04.2010 12:27

Na 17 września 2010 r. zaplanowana jest polska premiera obrazu "IMAX: Hubble 3D". Jest to najnowszy film dokumentalny, jaki można oglądać w kinach IMAX w technice 3D.

Film jest dokumentacją misji promu kosmicznego Atlantis z maja 2009 r., w czasie której załoga wahadłowca przeprowadziła naprawę teleskopu Hubble'a.

Na pokładzie promu znalazła się też kamera IMAX 3D, za pomocą której astronauci filmowali swoją aktywność. Chociaż rejestrowanie wideo było niejako realizowanym przez nich projektem pobocznym, członkowie misji musieli zostać specjalnie przeszkoleni i odbyć ośmiomiesięczny kurs z podstaw sztuki filmowej. Oprócz kamery głównej korzystali też z licznych kamer HD, umieszczonych na hełmach ich skafandrów oraz z ręcznych kamer cyfrowych, którymi rejestrowali życie na pokładzie promu.

Z przywiezionych przez załogę Atlantis nagrań zmontowany został 43-minutowy dokument, dzięki któremu widzowie w kinie poczują się jak uczestnicy misji odbywający spacery w przestrzeni kosmicznej. "IMAX: Hubble 3D" oprócz zapisu samej misji serwisowej zawiera też najciekawsze i najbardziej efektowne fotografie dalekiego kosmosu, wykonane przez teleskop Hubble'a w ciągu 2. lat jego działalności.
Widzowie obejrzą animowane trójwymiarowe sekwencje, wykonane w oparciu o dane uzyskane z teleskopu. Zdjęcia tych samych obiektów kosmicznych utrwalone za pomocą różnych urządzeń pokładowych teleskopu, zostały przetworzone tak, by uzyskać efekt głębi. Tym sposobem odbędziemy wirtualną podróż przez Drogę Mleczną, odwiedzimy Wielkią Mgławicę Oriona i obejrzymy gromadę galaktyk w obrębie gwiazdozbioru Panna.

Narratorem filmu jest Leonardo di Caprio.

Premiera filmu w Stanach Zjednoczonych miała miejsce 19 marca br. W Polsce obraz wejdzie na ekrany kin IMAX jesienią 2010 r. _ W naszych planach repertuarowych na ten rok "IMAX: Hubble 3D" jest ustawiony na 17 września. Ponieważ wejscie filmu na ekran IMAX zależne jest od wielu czynników nie mogę tej daty na dzień dzisiejszy potwierdzić w 100%, ale z pewnością dołożymy starań wszelkich by tak się stało _ - mówi Elżbieta Kędzierska z firmy Cinema City, do której należy sieć kin IMAX w Polsce.

"IMAX: Hubble 3D" - zobacz trailer:

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)