Imagine X - nowa seria kolumn głośnikowych z Kanady

Imagine X - nowa seria kolumn głośnikowych z Kanady

Imagine X - nowa seria kolumn głośnikowych z Kanady
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
15.07.2014 11:33

Kanadyjski producent kolumn głośnikowych, przedstawił linię Imagine X. Modele z tej serii wykorzystują zaawansowane technologie w atrakcyjnych cenowo konstrukcjach. Imagine X tworzą dwie kolumny wolnostojące X2T i X1T, kolumna podstawkowa XB oraz głośnik centralny XC.

Podczas projektowania serii Imagine X inżynierowie i akustycy PSB skupili się na stworzeniu konstrukcji, które dostarczą dźwięk w swojej najczystszej postaci. W tym celu wykorzystali efekty wieloletnich badań akustycznych, które PSB przeprowadza w kanadyjskim Narodowym Instytucie Badawczym (NRC) już od 197. r.

Flagowym modelem serii jest smukła kolumna wolnostojąca Imagine X2T. Mimo że jest znacznie tańsza w porównaniu z modelem Imagine T2. to wykorzystuje wiele innowacji, którymi może pochwalić się konstrukcja z serii Imagine. Różnica w cenie wynika przede wszystkim z zastosowania mniej wyrafinowanej obudowy, pozostawiając bez zmian kluczowe rozwiązania techniczne. Imagine X2T jest 3-drożną konstrukcją wyposażoną w dwa 165-mm przetworniki niskotonowe. Każdy z nich pracuje w niezależnej komorze akustycznej z wyprowadzonym do przodu wylotem tunelu bass reflex. Dzięki temu kolumna zapewnia bardzo dobrze kontrolowane, przestrzenne i dynamiczne brzmienie. Ponadto takie rozwiązanie pozwoliło wyeliminować fale stojące, które mogłyby pojawić się wewnątrz wysokiej, wąskiej obudowy, a także zredukować zjawisko wczesnego odbicia, gwarantując precyzyjniejszy i bardziej melodyjny bas.

Przetwornik średniotonowy także umieszczony jest w indywidualnej obudowie, co gwarantuje idealną dyspersję i niskie zniekształcenia przy wysokich poziomach głośności. Ten całkowicie nowy 133-mm głośnik został zaprojektowany specjalnie dla modelu Imagine X2. i wykorzystuje formowaną wtryskowo membranę z włókna węglowego. Głośnik ma m.in. nowy kształt, co pozwoliło zoptymalizować reprodukcję wokali. Smukła, wąska obudowa ogranicza efekt dyfrakcji, który mogą tworzyć wczesne odbicia akustyczne, co skutkuje podkolorowaniem brzmienia wokali i instrumentów.

Za odtwarzanie wysokich tonów odpowiada 25-mm tytanowa kopułka, wyróżniająca się wysoką sztywnością w stosunku do masy. Dzięki temu umożliwia reprodukcję ultraszybkich transientów i odtwarza częstotliwości znacznie wykraczające poza słyszalny zakres. Cewka z chłodzeniem ferrofluidem pozwala uzyskać wysoki poziom głośności bez kompresji, a neodymowy magnes gwarantuje wysoką czułość i dokładność odpowiedzi w dolnym zakresie pasma przenoszenia kopułki. Precyzyjnie zaprojektowany korektor fazy (niewielka nakładka umieszczona tuż przed kopułką) rozszerza zakres wysokotonowy i zwiększa kontrolę nad częstotliwością breakupu, zabezpieczając jednocześnie delikatną kopułkę przed mechanicznym uszkodzeniem.

Imagine X1. to natomiast 2,5-drożna konstrukcja wyposażona w dwa 133-mm głośniki niskotonowe pracujące w układzie tandem, ale ze zwrotnicą o różnych częstotliwościach podziału. Głośnik wysokotonowy to 25-mm kopułka wykonana z tytanu, zapewniająca czysty dźwięk, który wyróżnia się tonalną, przestrzenną i dynamiczną precyzją.

Imagine XB jest 2-drożną kolumną podstawkową, wyposażoną w 133-mm przetwornik niskotonowy i 25-mm tytanową kopułkę wysokotonową. Precyzyjnie dostrojona obudowa wykorzystuje tunel bass reflex, co zapewnia konstrukcji wysoką czułość i poprawia reprodukcję niskich tonów. Imagine XB doskonale sprawdza się w małych i średniej wielkości pokojach oraz w połączeniu z aktywnym subwooferem, tworząc w ten sposób pełnozakresowy system kompaktowy.

Serię dopełnia głośnik centralny Imagine XC. To 2-drożna konstrukcja wyposażona w parę 133-mm przetworników niskotonowych, ułożonych horyzontalnie, pomiędzy którymi umieszczono 25-mm kopułkę wysokotonową.

Poglądowa cena detaliczna Imagine X2. wynosi 2749 zł/sztuka, za mniejszą z kolumn wolnostojących, Imagine X1T, należy zapłacić 1949 zł/sztuka. Na podstawkowy model Imagine XB nabywcy muszą przeznaczyć 1099 zł/sztuka, a cenę głośnika centralnego Imagine XC ustalono na 1749 zł/sztuka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)