Ilu Polaków korzysta z banku przez internet?
Na koniec III kw. z bankowości internetowej aktywnie korzystało prawie 10 mln Polaków, czyli co trzeci dorosły Polak - podał Związek Banków Polskich. Eksperci wskazali też, że przybywa transakcji dokonywanych za pomocą kart debetowych i kredytowych.
21.12.2011 | aktual.: 21.12.2011 15:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na koniec III kwartału liczba indywidualnych klientów banków posiadających dostęp do bankowości internetowej wynosiła 17,4 mln. To o ok. 56. tys. więcej niż trzy miesiące wcześniej To największy wzrost od ponad 2 lat - wynika z najnowszego raportu NetBank przygotowanego przez ZBP.
"Mamy już ponad 1. milionów osób, które mogą korzystać z bankowości internetowej, przez ostatnie osiem kryzysowych kwartałów przybyło nam ponad 4 miliony osób z dostępem do konta przez Internet. Widzimy też wzrastającą z miesiąca na miesiąc aktywność użytkowników. Od strony banków z kolei można dostrzec rozwój sytemu zabezpieczeń i obsługi klienta drogą elektroniczną." - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.
Z raportu wynika, że aktywną grupą korzystającą z bankowości internetowej są przedsiębiorcy - na koniec III kw. było ich ponad 1,1 mln. Na koniec II kw. było to 1,0. mln firm z sektora MŚP. Liczba kart kredytowych pod koniec III kwartału 2011 roku spadła do 7,1 mln, z 8,4 mln sztuk pod koniec II kwartału 2011 roku i 9,1 mln rok wcześniej.
ZBP wskazał też, że choć miniony kwartał przyniósł spadek liczb krat kredytowych - o prawie 1,3 mln sztuk - to liczba transakcji wykonywanych za ich pomocą stale rośnie. W ciągu ostatnich 1. miesięcy wzrost sięgnął 4,5 proc. W przypadku krat debetowych ich liczba stale rośnie - na koniec III kw. było ich 24,5 mln sztuk. Liczba transakcji dokonywana przy ich użyciu zwiększyła się o 14 proc.
Karty kredytowe i debetowe są coraz bardziej powszechne, chociaż nadal przytłaczającą większość transakcji regulujemy gotówką. Warto pracować nad rozwojem technologii bezstykowych, mogą one być dodatkowym bodźcem do rozwoju bezgotówkowych płatności - stwierdził Remigiusz Kaszubski, dyrektor ze ZBP.