Ilu Polaków korzysta z banku przez internet?

Ilu Polaków korzysta z banku przez internet?

Ilu Polaków korzysta z banku przez internet?
Źródło zdjęć: © SXC.hu
21.12.2011 14:21, aktualizacja: 21.12.2011 15:31

Na koniec III kw. z bankowości internetowej aktywnie korzystało prawie 10 mln Polaków, czyli co trzeci dorosły Polak - podał Związek Banków Polskich. Eksperci wskazali też, że przybywa transakcji dokonywanych za pomocą kart debetowych i kredytowych.

Na koniec III kwartału liczba indywidualnych klientów banków posiadających dostęp do bankowości internetowej wynosiła 17,4 mln. To o ok. 56. tys. więcej niż trzy miesiące wcześniej To największy wzrost od ponad 2 lat - wynika z najnowszego raportu NetBank przygotowanego przez ZBP.

"Mamy już ponad 1. milionów osób, które mogą korzystać z bankowości internetowej, przez ostatnie osiem kryzysowych kwartałów przybyło nam ponad 4 miliony osób z dostępem do konta przez Internet. Widzimy też wzrastającą z miesiąca na miesiąc aktywność użytkowników. Od strony banków z kolei można dostrzec rozwój sytemu zabezpieczeń i obsługi klienta drogą elektroniczną." - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Z raportu wynika, że aktywną grupą korzystającą z bankowości internetowej są przedsiębiorcy - na koniec III kw. było ich ponad 1,1 mln. Na koniec II kw. było to 1,0. mln firm z sektora MŚP. Liczba kart kredytowych pod koniec III kwartału 2011 roku spadła do 7,1 mln, z 8,4 mln sztuk pod koniec II kwartału 2011 roku i 9,1 mln rok wcześniej.

ZBP wskazał też, że choć miniony kwartał przyniósł spadek liczb krat kredytowych - o prawie 1,3 mln sztuk - to liczba transakcji wykonywanych za ich pomocą stale rośnie. W ciągu ostatnich 1. miesięcy wzrost sięgnął 4,5 proc. W przypadku krat debetowych ich liczba stale rośnie - na koniec III kw. było ich 24,5 mln sztuk. Liczba transakcji dokonywana przy ich użyciu zwiększyła się o 14 proc.

Karty kredytowe i debetowe są coraz bardziej powszechne, chociaż nadal przytłaczającą większość transakcji regulujemy gotówką. Warto pracować nad rozwojem technologii bezstykowych, mogą one być dodatkowym bodźcem do rozwoju bezgotówkowych płatności - stwierdził Remigiusz Kaszubski, dyrektor ze ZBP.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)