Igrzyska okazją dla przestępców. Wyłudzają przez internet!

Igrzyska okazją dla przestępców. Wyłudzają przez internet!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

07.08.2012 13:14, aktual.: 07.08.2012 16:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W podstępny sposób nakłaniają do płacenia za oglądanie transmisji na żywo z Igrzysk Olimpijskich

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Kiedy ma miejsce ważne wydarzenie, pojawiają się nowe możliwości dla cyberprzestępców, zwłaszcza tych, którzy opracowują ataki oparte na socjotechnice. Obecnie cały świat śledzi relacje telewizyjne z Igrzysk Olimpijskich 201. w Londynie. Zainteresowanie tą imprezą jest tak duże, że przestępcy natychmiast skorzystali z okazji i przeprowadzili wiele kampanii promujących płatne programy telewizyjne online, które rzekomo pozwalają oglądać transmisje z Igrzysk Olimpijskich na żywo przez internet. Większość oszukańczych stron posiada tytuł: „Best way to watch London 2012 Olympics online live stream HD” lub „London 2012 Live Streaming”.

Obraz
© Przykład oszukańczej strony zachęcającej do oglądania Igrzysk Olimpijskich na żywo (fot. Kaspersky Lab)

W przypadku tego rodzaju oszustw, cyberprzestępcy tworzą strony internetowe, które wydają się bardzo atrakcyjne: niektóre nawet wyglądają niezwykle profesjonalnie i użytkownik ma wrażenie, że ma dostęp do relacji na żywo. W momencie kliknięcia dostarczonego odsyłacza prowadzeni jesteśmy przez szereg przekierowań (oglądając po drodze mnóstwo reklam), aż w końcu trafia na witrynę, na której może dokonać płatności w wysokości 49,95 dolarów amerykańskich, aby rozpocząć oglądanie transmisji na żywo z Igrzysk Olimpijskich.

Obraz
© Strona, na której ofiara cyberprzestępców ma zapłacić za oglądanie transmisji telewizyjnej. (fot. Kaspersky Lab)

W okresie od 2. do 30 lipca analitycy z Kaspersky Lab zarejestrowali ponad 80 szkodliwych domen internetowych stosujących tę samą metodę oszustwa. Ofiary pochodzą ze 100 różnych krajów, a najwięcej mieszka w Indonezji i Stanach Zjednoczonych. Cyberprzestępcy wciąż są bardzo aktywni, a ich kampanie ciągle trwają.

Jak bezpiecznie obejrzeć na żywo igrzyska olimpijskie dowiesz się z naszego artykułu: Igrzyska olimpijskie na żywo w komputerze i mobilnie

Źródło: Kaspersky Lab

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także