IFA 2016: Inteligentna lodówka z wbudowanym wielkim tabletem z Windows 10
Podczas największych w Europie i drugich największych na świecie targów elektroniki użytkowej IFA w Berlinie mieliśmy okazję pobawić się lodówką z wbudowanym wielkim 21,5-calowym ekranem-szybą. Ten, oprócz sprytnego podglądania zawartości w lodówce, spełnia także rolę tabletu z systemem Windows 10 na pokładzie. Jeśli zatem kiedykolwiek usłyszeliście termin "inteligentna lodówka", ta z pewnością wpisuje się w definicję takiego pojęcia.
Podczas największych w Europie i drugich największych na świecie targów elektroniki użytkowej IFA w Berlinie mieliśmy okazję pobawić się lodówką z wbudowanym wielkim 29-calowym ekranem-szybą. Ten, oprócz sprytnego podglądania zawartości w lodówce, spełnia także rolę tabletu z systemem Windows 10 na pokładzie. Jeśli zatem kiedykolwiek usłyszeliście termin "inteligentna lodówka", ta z pewnością wpisuje się w definicję takiego pojęcia.
LG Smart InstaView Door-in-Door Fridge to dwustronna lodówka, na której prawych drzwiach umieszczono sporą półprzezroczystą szybę. Wystarczy w nią stuknąć, aby bez otwierania drzwi mieć podgląd zawartości. Pozornie może nie być to najbardziej pożądana funkcja lodówki, ale jeśli bliżej przyjrzeć się korzyściom takiego rozwiązania, oszczędzamy czas, energię, zapewniamy stały obieg temperatury etc. A jakby tego było mało, w wersji prototypowej do dyspozycji mamy funkcje tabletu z systemem Windows 10 na pokładzie. Po co?
Głównym zamysłem takiego rozwiązania jest przypinanie inteligentnych notatek. Dzięki temu na wyświetlaczu lodówki możemy oznaczyć termin ważności wybranych produktów, liczbę przyjętych kalorii, możemy zostawić notatki dla innych członków rodziny, zrobić listę zakupów, oznaczyć swoim imieniem napój czy jogurt. Oprócz tego, z związku z tym, że mamy do czynienia z takim samym Windowsem 10. jak na innych typowych tabletach, możemy sobie np. porozmawiać z Cortaną (wirtualna asystentka Microsoftu)
, przejrzeć Facebooka, sprawdzić pogodę, obejrzeć film na YouTube itp.
Uważni pewnie pamiętają, że podobne rozwiązanie promował Samsung podczas targów CES 2016 na początku tego roku. Ten producent jednak postawił na swój własny system operacyjny – Tizen. Można więc śmiało powiedzieć, że lodówka od LG to pierwsza lodówka z systemem Windows.
Jak tłumaczy _ tabliczni.pl _, LG skorzystało z intelowskiego wtyku USB z mini komputerem. W ten sposób lodówce zaimplementowano Windowsa w najnowszej wersji wraz z asystentką Cortana. Nie jest to jeszcze gotowy wyrób, ale łatwo sobie wyobrazić wsparcie komendami głosowymi oraz integracją z innymi elementami smart domu.
Inteligentna lodówka? W dużym skrócie możemy sobie zatem wyobrazić, że to nowoczesne technologie obiegu powietrza, nowoczesne zaawansowane filtry zapachowe, drzwi w drzwiach, przyciemniane podświetlane okienko do podglądu wnętrza, system operacyjny i funkcje typowego tabletu z dodatkowymi udogodnieniami. Taką opcję proponuje nam LG. Jeśli tak ma wyglądać przyszłość, to rzeczywiście w tej chwili ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Producenci ewidentnie mają jeszcze kilka asów w rękawie i to, czego możemy być pewni to fakt, że lodówka z Windowsem to dopiero przedsmak.
Podczas targów nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że finalnie najprawdopodobniej inteligentna lodówka od LG wspierana będzie przez autorski system operacyjny LG – webOS. Nie są to jednak informacje potwierdzone, a sam sprzęt jeszcze nie jest gotowy do wejścia na rynek. Niemniej jest to gadżet z pewnością godny uwagi.
W temacie inteligentnych lodówek warto także wspomnieć także o tym, że Microsoft opracował również narzędzie, które wspierane zamontowanymi we wnętrzu lodówki kamerami, odpowiednio skonstruowanymi algorytmami oraz mechanizmem maszynowego uczenia się, będą rozpoznawać produkty i np. sprawdzać, jakimi dysponujemy w danym momencie w lodówce. Pierwszym parterem, który pomoże w rozwijaniu narzędzia ma być firma Liebherr. Możemy sobie w tej chwili wyobrażać, w jaki sposób finalnie miałby sprawować się mechanizm. Na przykład po wejściu do supermarketu, lodówka może połączyć się ze smartfonem i podpowiedzieć nam, że w tej chwili nie mamy żadnych produktów mlecznych, napoju, soku czy wędliny. Algorytm miałby także przygotowywać dla nas sugerowaną listę zakupów lub proponować nam złożenie zamówienia online.
Jak widać, technologiczny pęd nie zwalnia nie tylko w segmencie mobile czy RTV. Także jeszcze w świecie AGD da się wiele wykombinować.
_ Z targów IFA 2016 w Berlinie, Sebastian Kupski _