IFA 2016: Byłem w prawdopodobnie najpiękniejszym tunelu na świecie - oto OLED TV od LG

Targi IFA 2016 w Berlinie rozpoczęły się od tzw. dni prasowych, podczas których media mogą zapoznać się z produktami wystawionymi na wybranych stoiskach. To także czas konferencji, pokazów etc. Ja zaczynam od tego, co wywarło na mnie największe wrażenie - tunel wykonany z 216 zakrzywionych telewizorów OLED, po 55 cali każdy. Oczywiście sama instalacja jest niczym, dopóki nie włączymy sprzętu. A wówczas...

IFA 2016: Byłem w prawdopodobnie najpiękniejszym tunelu na świecie - oto OLED TV od LG
Źródło zdjęć: © LG

02.09.2016 09:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

...stajemy się świadkami naprawdę niebywałego spektaklu. Dwieście szesnaście telewizorów OLED od LG zawisło w długim na 1. metrów tunelu, który prowadzi do hali południowokoreańskiego producenta. Korytarz ma 5 metrów wysokości i 7,5 metrów szerokości.

Czym jest OLED? Panele OLED-owe to panele organiczne. Ich największym wyróżnikiem jest najdoskonalsze odwzorowanie koloru czarnego. Najgłębsza, wręcz najprawdziwsza czerń OLED-a ma też ogromny wpływ na to, w jaki sposób widzimy wyświetlane na odbiorniku kolory. Skontrastowane z idealną czernią są o wiele bogatsze i wyraźniejsze.

Każdy, kto poddaje wątpliwościom głębię czerni w OLED-ach może zaniemówić z wrażenia przyglądając się instalacji z organicznych paneli w jednej z hali Messe Berlin, gdzie odbywają się największe w Europie oraz tym samym drugie największe na świecie targi elektroniki użytkowej. Tunel z obu stron ograniczono czarną kotarą, jedynym źródłem światła są telewizory, którymi wyłożono całą przestrzeń tunelu (z wyjątkiem podłogi).

- Żyjemy w epoce wyświetlaczy. To dzięki nim udostępniamy informacje, komunikujemy się. Dzięki wyświetlaczom budujemy wizję przyszłości.

Są to słowa Dr Sang Beom Hana, dyrektora generalnego oraz prezesa LG Display. Trudno się z nim nie zgodzić. Ekrany znajdują zastosowanie już nie tylko w elektronice powszechnego użytku, smartfonach, sprzęcie komputerowym i innych urządzeniach przenośnych, lecz także w samochodach, szpitalach, szkołach w wielu innych obszarach naszego życia. Odgrywają coraz ważniejszą rolę dla społeczeństwa. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę jedyny masowy producent matryc, które oferują najdoskonalszy obraz i najwierniejsze odwzorowanie czerni wśród wszystkich możliwych technologii obecnych na rynku. Firma inwestuje w organiczne diody i w nich upatruje przyszłość nie tylko swoją, ale całego świata technologii.

OLED to matryca, w której każda dioda jest pikselem. Wielu słyszało, że te wyświetlacze są w stanie emitować "najprawdziwszą" czerń. Dzieje się tak, ponieważ wspomniane diody wyłączają się, a nie wyświetlają koloru czarnego, jak ma to miejsce z telewizorach ciekłokrystalicznych. Dzięki temu kolor, jest o wiele bardziej żywy, barwy są bogatsze, bardziej nasycone - wszystko dzięki skontrastowaniu ich z prawdziwą czernią. OLED to także "wyświetlacze przyszłości" - dzięki temu, że diody są pikselami i nie potrzebują zewnętrznego źródła światła (emitują je same), można je nadrukowywać na ubraniach, tworzyć przezroczyste wyświetlacze, zwijać je w rulon albo przykleić na oknie.

Więcej o samej technologii oraz o jej przyszłości dowiecie się z mojego bardzo obszernego materiału poświęconego właśnie OLED-om: Oszukują nas czy nie? OLED naprawdę jest lepszy od LCD?

Wracając do IFA 2016 i niezwykłego OLED-owego tunelu, islandzka zorza polarna, podwodny świat wielorybów czy odległe kosmiczne przestrzenie zostały wyświetlone za pomocą niemal pół miliarda pikseli (dokładnie 447 897 600)!.

Na potrzeby instalacji, firma LG wyprodukowała specjalny film zatytułowany „From Black to Black”. Wybrano najpiękniejsze sceny przedstawiające otaczający nas świat. W materiale uwzględniono ujęcia głębi oceanu, przestrzeni kosmicznej oraz zorzy polarnej uchwyconej na tle islandzkiego, nocnego nieba za pomocą 14 kamer 8K - wszystko po to, by oddać każdy najmniejszy szczegół i ruch najdokładniej jak jest to tylko możliwe.

Tunel udało się zbudować, łącząc ze sobą ultracienkie, niezwykle elastyczne i lekkie ekrany OLED, które dzięki swojej budowie można zakrzywiać w dowolny sposób, tworząc wklęsłe lub wypukłe formy przy jednoczesnym zachowaniu jakości obrazu. Dzięki zastosowaniu organicznych diod, każdy piksel ekranu OLED - jak wspominałem i co jest nie bez znaczenia - jest własnym źródłem światła, w zależności od wyświetlanej sceny może się włączyć lub zgasnąć. Właśnie dlatego telewizory OLED są w stanie oddać najgłębsze odcienie czerni i kontrastowe barwy, zapewniając żywy obraz o nasyconych kolorach i szerokim kącie widzenia. To właśnie mogliśmy zobaczyć na własne oczy w kompletnie wyciemnionym pomieszczeniu, gdzie np. podczas projekcji nocnego nieba pełnego gwiazd, ciężko było zauważyć granicę między wyświetlaczem a absolutnie czarną kotarą na końcu tunelu. To doskonały dowód na to, że OLED-owa czerń to "ta jedyna słuszna" czerń.

_ Z targów IFA 2016 w Berlinie, Sebastian Kupski _

Źródło artykułu:WP Tech
gadżetyoledifa
Komentarze (0)