IFA 2012: Gigantyczne 90'' Tv Sharp i technologie ICC oraz IGZO

IFA 2012: Gigantyczne 90'' Tv Sharp i technologie ICC oraz IGZO
Źródło zdjęć: © WP.PL

01.09.2012 18:29, aktual.: 19.03.2013 13:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas trwających właśnie w Berlinie targów IFA redakcja WP.PL odwiedziła także stoisko Sharpa.

Bo rozmiar ma znaczenie: 90-calowy gigant

Wydawać by się mogło, że dla 50-6. calowego telewizora potrzeba ogromnego pokoju i co najmniej ładnych kilku metrów odległości, aby móc z jakimś komfortem oglądać telewizję. Sharp ze swoim 90-calowym modelem chce udowodnić, że nawet tak spory telewizor możemy sobie powiesić na ścianie w... bloku. Zaaranżowano symulację domowego pokoju, gdzie sofę, z której oglądaliśmy pokaz, ustawiono w odległości zaledwie 3,5 metra od tego gigantycznego telewizora. Musimy przyznać, że wbrew naszym obawom wzrok nie "rozjeżdżał" się na boki, a kinowe efekty po prostu zapierają dech w piersiach. Należy także podkreślić, że jest to jedyny tak duży telewizor, który będzie sprzedawany na rynku konsumenckim, a nie na rynku biznesowym. Niestety, jak łatwo się spodziewać, cena tego telewizora nie będzie należała do najniższych.

Obraz
© (fot. WP.PL)

ICC-LED czyli 3840 x 2160 pikseli u Sharpa i coś zamiast 3D

ICC (Integrated Cognitive Creation)
to technologia stworzona przez I-cubed Research Center, która została połączona z ekranami o bardzo wysokiej rozdzielczości Sharpa. Na czym ona polega? Jak podkreślał w rozmowie z nami PR Manager Sharp Polska - Cezary Urynowicz - badania firmy pokazały, że odbiorcy telewizyjnych treści znacznie bardziej cenią sobie obraz najwyższej jakości, pełen detali i szczegółów, niż obraz 3D. Technologia ICC ma dawać złudzenie tego, że nie oglądamy telewizji, ale realistyczny obraz, tak jak byśmy patrzyli przez okno. Telewizor zmienia się ze sprzętu do oglądania obrazu, w cyfrowe okno, które wisi na naszej ścianie. Wykorzystuje się tutaj zdolności ludzkiego oka, oraz mózgu do przetwarzania obrazu, a do odbioru realistycznych wrażeń nie są konieczne żadne okulary, ani dodatkowy osprzęt. Co ciekawe, mimo sporych rozmiarów ekranów ICC LED zużycie energii jest tylko nieznacznie większe, niż klasycznego telewizora LED. Wrażenia? Telewizory umieszczono w całkowicie zaciemnionym
pomieszczeniu tak, aby oglądający mogli skupić się tylko i wyłącznie na odbiorze obrazu. Złudzenie realności tego, co oglądamy było na tyle duże, iż część osób wyciągała nieświadomie ręce przed siebie próbując coś dotknąć na ekranie.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Technologia Sharp IGZO

Technologia Igzo to bardzo ciekawy pomysł Sharpa na zwiększenie rozdzielczości ekranów LCD, na wzór ekranów OLED, jednak dalej bazując na dobrze znanych nam rozwiązaniach. Maksymalna rozdzielczość którą może osiągnąć ekran LCD jest ograniczona wielkością pojedynczego piksela. Sharpowi dzięki całkowitemu przeprojektowaniu sterowania pikselami udało się zmniejszyć piksele, a tym samym wycisnąć jeszcze więcej z ekranu LCD. Niestety, póki co Sharp planuje produkcję tylko niewielkich ekranów przeznaczonych dla telefonów komórkowych, tabletów czy komputerów, jednak usłyszeliśmy zapewnienie, że w każdej chwili firma jest gotowa do produkcji ekranów IGZO w rozmiarach telewizyjnych. Patrząc na porównanie klasycznych ekranów LCD i tych zbudowanych w technologii Igzo różnica jest widoczna od razu. Znacznie wyższa rozdzielczość, kontrast czy nasycenie kolorów. Igzo zapowiada się bardzo ciekawie.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Z Berlina: Jarosław Babraj

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)