IFA 2011: Monitory LG w trzecim wymiarze

Firma LG Electronics rozszerza wachlarz swoich rozwiązań 3D, prezentując
na tegorocznych targach IFA monitory CINEMA 3D. Urządzenia DM50D i D237IPS są wyposażone w funkcje podobne o tych stosowanych w telewizorach LG z serii CINEMA 3D.

IFA 2011: Monitory LG w trzecim wymiarze
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Firma LG Electronics rozszerza wachlarz swoich rozwiązań 3D, prezentując na tegorocznych targach IFA monitory CINEMA 3D. Urządzenia DM50D i D237IPS są wyposażone w funkcje podobne o tych stosowanych w telewizorach LG z serii CINEMA 3D.

Zapewniają one obraz 3. bez uciążliwego migotania charakterystycznego dla tradycyjnych monitorów 3D oraz konwersję dowolnych materiałów 2D na 3D. Prezentowany model D2000 to pierwszy na świecie monitor niewymagający okularów do oglądania trójwymiarowego obrazu - jest to możliwe dzięki połączeniu technologii bariery paralaksy i funkcji śledzenia ruchu gałek ocznych użytkownika.
Monitory CINEMA 3. wyświetlają doskonale płynne sceny 3D. A w połączeniu ze stabilnym, pozbawionym migotania obrazem i brakiem zjawiska cross talk eliminują zawroty głowy, które mogą wystąpić w przypadku innych monitorów 3D. Oferują one jasność 3D na poziomie 100 nitów – co stanowi ponad dwukrotnie wyższą wartość niż w przypadku tradycyjnych monitorów 3D.

Monitor DM50. CINEMA 3D został wyposażony w złącze HDMI, dzięki czemu można z niego korzystać bez użycia komputera. Może on być podłączony do takich urządzeń 3D, jak konsola do gier, odtwarzacz Blu-ray™, czy też dekoder STB. Niezależnie od podłączonego urządzenia monitor odtwarza trójwymiarowe treści bez ograniczeń, stosując przy tym funkcję konwersji obrazu 2D na 3D.
Zastąpienie konwencjonalnych matryc TN (Twisted Nematic) panelami IPS (In Plane Switching) pozwoliło rozszerzyć kąt widzenia w monitorze D237IPS, umożliwiając komfortowy wybór pozycji oglądania materiałów 3D. Panele IPS gwarantują też stabilne, pozbawione zakłóceń kolory niezależnie od kąta patrzenia.

Obraz 3. wyświetlany na monitorze D2000 jest generowany za pomocą bezokularowej technologii bariery paralaksy 3D, jak również dzięki zastosowaniu funkcji śledzenia ruchu gałek ocznych. To pierwszy na świecie monitor wyposażony w tę funkcję. Obecne bezokularowe technologie 3D zmuszają widzów do przebywania w ściśle określonym miejscu i oglądania obrazów pod ściśle określonym kątem, dopiero wtedy można dostrzec trójwymiarowy efekt. W przypadku monitora D2000 zastosowane rozwiązania pozwoliły wyeliminować to ograniczenie, dając widzom o wiele więcej swobody ruchu i zapewniając znacznie większy komfort podczas oglądania filmów.
Funkcja śledzenia ruchu gałek ocznych w monitorze D2000 realizowana jest za pośrednictwem specjalnej kamery zintegrowanej z monitorem, która wykrywa zmiany położenia gałek ocznych użytkownika w czasie rzeczywistym. Dzięki zebranym informacjom monitor oblicza kąt i miejsce przebywania widza, a następnie dostosowuje parametry wyświetlanego obrazu pod kątem optymalnej jakości efektu 3D.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)