IDF2007 - wizje Dicka coraz bliższe realizacji

IDF2007 - wizje Dicka coraz bliższe realizacji

IDF2007 - wizje Dicka coraz bliższe realizacji
18.09.2007 16:30, aktualizacja: 19.09.2007 09:44

Lubię opowiadania i filmy na podstawie twórczości Dicka, lecz średnio podobają mi się pomysły wprowadzania prezentowanych w nich rozwiązań w życie. Obłożenie człowieka różnorodnymi sensorami i analiza naszej działalności średnio mi się podobają, choć jest to jeden z kierunków jaki pierwszego dnia IDF Intel wskazał jako swój priorytet.

Kontrolę nad naszymi życiowymi poczynaniami mają pełnić sensory zamontowane w urządzeniach osobistych analizujących nasze działania. Przykładem może być telefon komórkowy komunikujący się z sensorami badającymi naszą kondycję fizyczną. Jako tapeta telefonu miałby występować obraz dynamicznie dopasowujący się do przebiegu naszego dnia. Obraz prezentuje kwiatki na łące. Jeśli np. założyliśmy sobie wcześniej, że mamy do przebiegnięcia określoną ilość km, to jeśli wykonamy nasz plan na ekranie telefonu zobaczymy latającego motylka, jeśli np. nie wykonamy innego monitorowanego sensorami zadania, to np. kwiatki na łącze urosną tylko do połowy ekranu. Takie pomoce mają zdaniem Intela wspomagać codzienne życie. Szczerze przyznam, że nawet jeśli motylki miałyby tańczyć kankana, to i tak nie zmuszą mnie do codziennego wysiłku czy tego Intel chce czy nie : ) Wydaje mi się, że każdy ma świadomość własnych działań i takie wspomaganie ze strony technologii nie jest mu wcale potrzebne. Być może macie odmienne zdanie na ten
temat dlatego zachęcam Was do zabrania głosu w komentarzach pod artykułem.

Oczywiście wspomniane przeze mnie rozwiązanie to tylko przygrywka do wprowadzenia totalnej inwigilacji pod przykrywką nowoczesnej ochrony zdrowia. Ten lukratywny rynek, który w przyszłości z pewnością będzie jednym z najważniejszych dla branży IT jest oczkiem w głowie wszystkich liczących się producentów nie tylko mikroprocesorów ale także oprogramowania, a nawet elektroniki użytkowej ( np. Philipsa ). Testy monitoringu zdrowia i życia osób starszych przy pomocy sensorów prowadzone są już od kilku lat. Badania wśród potencjalnych odbiorców tej technologii wykazały, że są oni skłonni zgodzić się na pewną utratę prywatności w zamian za możliwość potencjalnego poprawienia komfortu swojego życia.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)