IDF: Intel prezentuje działające 22‑nanometrowe układy

IDF: Intel prezentuje działające 22-nanometrowe układy
Źródło zdjęć: © IDG.pl

23.09.2009 09:00, aktual.: 23.09.2009 10:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzisiaj rozpoczęła się konferencja Intel Developer Forum w San Francisco. Otworzył ją Paul Otellini, Prezes i Dyrektor Generalny firmy Intel, który zaprezentował wafel krzemowy zawierający pierwsze na świecie działające układy wykonane w 22-nanometrowym procesie technologicznym.

Technologia 22 nm

Rozpoczęta w San Fracisco konferencja Intel Developer Forum potrwa do 2. września. W pierwszym dniu imprezy Paul Otellini, Prezes i Dyrektor Generalny firmy Intel, zademonstrował pierwsze na świecie działające chipy wykonane w technologii 22 nm. Przedstawiciel Intela podkreśla, że tym samym przedłużona została ważność prawa Moore'a.

Obraz
© 22-nanometrowy chip Intela (fot. IDG.pl)

22-nanometrowy wafel krzemowy składa się z pojedynczych macierzy oferujących 36. miliony bitów pamięci SRAM i zawiera ponad 2,9 miliarda tranzystorów na powierzchni rozmiaru paznokcia (gęstość około dwukrotnie większa niż w poprzedniej generacji 32 nm).

Technologia 32 nm i mikroarchitektura "Sandy Bridge"

Otellini poinformował również o zatwierdzeniu 32-nanometrowego procesu oraz potwierdził, że jego firma przygotowuje się do rozpoczęcia przewidzianej na IV kwartał produkcji układów Westmere. Następnie dodał, że Intel po przejściu na technologię 32-nm zamierza wprowadzić na rynek nową mikroarchitekturę "Sandy Bridge", która zaoferuje "_ rdzenie graficzne szóstej generacji na tej samej krzemowej kości co rdzeń procesora oraz instrukcje AVX (Advanced Vector Extension), które przyspieszają operacje zmiennoprzecinkowe (Floating Point), obsługę wideo oraz wykonywanie kodu intensywnie korzystającego z mocy procesora _".

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)