Idealny nóż do kuchni - jaki wybrać?
Nóż kuchenny to obowiązkowy gadżet każdego szefa kuchni.Mają różny kształt, wielkość oraz przeznaczenie. Tym razem, Katarzyna Bosacka w programie "Wiem co jem i wiem, co kupuję", podpowie do czego możemy wykorzystać poszczególne rodzaje noży.
21.04.2016 13:11
Nóż kuchenny to obowiązkowe narzędzie każdego szefa kuchni i każdego, kto gotuje amatorsko. Mają różny kształt, wielkość oraz przeznaczenie. Katarzyna Bosacka w programie "Wiem co jem i wiem, co kupuję", podpowie do czego możemy wykorzystać poszczególne rodzaje noży.
Żeby dokonać odpowiedniego wyboru noża kuchennego powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, aby był ergonomiczny, czyli odpowiedniej wielkości i pasujący do naszej ręki. Warto również sprawdzić, czy będzie on trwały oraz odporny na wiele czynników, z którymi styka się w kuchni.
Wybierając odpowiedni model, warto sprawdzić z czego wykonana jest klinga. Do wyboru mamy stal nierdzewną, węglową lub nierdzewną węglową, ceramiczną oraz tytan.
Jeśli chodzi o noże wykonane ze stali, są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu nie tępią się zbyt szybko i nie rdzewieją. Warto jednak pamiętać o tym, że mogą one wchodzić w reakcje z kwaśną żywnością (w szczególności te wykonane ze stali węglowej), co może spowodować odbarwienia. Ten rodzaj noża na długo pozostaje ostry, zaś gdy się stępi, bez problemu naostrzymy go za pomocą zwykłej ostrzałki.
Noże wykonane z ceramiki są bardzo lekkie i poręczne. Co ważne nie wpływają w żaden sposób na żywność, a przy tym produkty nie przywierają do nich. Cechują się ogromną twardością oraz odpornością na ścieranie. Niestety, gdy nóż nam się stępi, możemy go naostrzyć tylko i wyłącznie za pomocą profesjonalnej, diamentowej ostrzałki. Ponadto sporą wadą ceramiki jest to, że gdy upuścimy nóż niechcący na podłogę, ostrze może się nam ukruszyć.
Najbardziej wymagające są noże wykonane ze stali węglowej, ponieważ zawartość węgla zwiększa ich podatność na rdzewienie. W związku z powyższym należy je myć ręcznie i bardzo dokładnie wycierać. Podobnie jest z nożami ceramicznymi. Mycie w zmywarce dobrze zniosą noże ze stali nierdzewnej oraz tytanu, pod warunkiem, że nie mają drewnianej rękojeści. Starajmy się również układać je w specjalnym, plastikowym koszyku, gdzie nie będą mieć kontaktu z innymi sztućcami.
Jeśli będziemy nieodpowiednio obchodzić się z nożem, to możemy go bardzo szybko zniszczyć. Pamiętajmy, że ostrze noża jest delikatne i nie służy do otwierania konserw, podważania wieczek słoików ani krojenia zamrożonego mięsa. Najlepiej, jeśli będziemy je myć miękką gąbką z detergentem (w żadnym wypadku szorstkim druciakiem), wycierać i odkładać do bloku na noże.
Dobry nóż powinien kosztować przynajmniej 10. zł, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że posłuży nam na długie lata.
Źródło: czterykaty/urzadzamy
ag