Idealne na imprezę w plenerze. Głośniki lepsze niż na koncertach...
Trzaski, szum i poczucie zmarnowanych pieniędzy to skojarzenia, jakie mamy z pierwszymi głośnikami przenośnymi. To na szczęście przeszłość, bo odpowiednio dobrany gadżet to małe, wydajne i przydatne urządzenie, za które zapłacisz niewiele.
07.06.2021 | aktual.: 06.03.2024 21:17
Spotkanie w plenerze lub prezentacja? Głośnik przenośny dla każdego
Jeśli zdarzy nam się konieczność zaprezentowania plików dźwiękowych w miejscu, gdzie nie mamy dostępu do odpowiedniego nagłośnienia, mały głośniczek przenośny może się okazać nieoceniony.
Drugorzędne, ale nie nieistotne jest wzornictwo: głośniki mogą być nowoczesne i minimalistyczne, zaprojektowane w stylu retro, posiadać podświetlane elementy nadające im nowoczesnego stylu albo oryginalne obramowanie elementów nagłaśniających, które kolorem może nawiązywać do wystroju wnętrza. Niby detal, ale takie szczegóły tworzą dobry klimat i spójny, estetyczny wygląd wnętrza. Sama obudowa to nie tylko wygląd – głośniki w drewnianej obudowie (drewnianej, a nie drewnopodobnej) dają lepszy dźwięk od tych z tworzywa.
Mały, ale mocny
Im większe wartości mocy i skuteczności głośników, tym głośniej będą mogły grać. Minimum to pojedynczy, mały głośnik albo tzw. satelity (najczęściej dwie sztuki). Zwiększają doznania dźwiękowe w takim stopniu, na jaki pozwala ich moc. Są niewielkie, dlatego sprawdzą się np. na biurku, gdzie stoi laptop i gdzie nie ma zbyt wiele przestrzeni albo w małych pomieszczeniach. Jeśli mamy odpowiednie warunki i chcemy od czasu do czasu posłuchać muzyki z dużą mocą, szukajmy głośników z większymi wartościami skuteczności i mocy RMS. Wbrew pozorom, te nie muszą być równe zestawom kina domowego do dużych sal, jeśli muzyką, meczem albo filmem chcesz się delektować w pomieszczeniu o powierzchni np. 15 metrów kwadratowych.
Fajny pomysł na prezent
"Lepszy, niż się spodziewałem" to jeden z najczęstszych komentarzy, które możemy przeczytać pod głośnikami przenośnymi. Kiepskie i tanie głośniki zniechęciły wiele osób do tych gadżetów. Dziś nawet kieszonkowe produkty dają dobry dźwięk, łatwo je połączyć ze smartfonem i kontrolować moc działania. Mają wiele świetnych funkcji. Czas pracy do kilkunastu godzin i ładowanie akumulatora nawet 1,5 godziny to zadowalające parametry.
Wraz ze wzrostem ceny, możemy też liczyć na trwalszą obudowę i ciekawszy design, ale też znacznie większą moc i długość pracy do 8, 10, a nawet 20 godzin. Większość głośników można ze sobą parować, a najlepszy efekt np. na spotkaniu towarzyskim, dają modele z dźwiękiem słyszalnym dookoła urządzenia. Niektóre modele mają dodatkowe opcje i są np. odporne na wilgoć i kurz, co w plenerowych warunkach jest dość ważne, podobnie jak w przypadku częstego noszenia głośnika w plecaku.