IBM stworzył procesor nowej generacji. Do smartfonów i statków kosmicznych

IBM stworzył procesor nowej generacji. Do smartfonów i statków kosmicznych

IBM stworzył procesor nowej generacji. Do smartfonów i statków kosmicznych
Źródło zdjęć: © chip.pl
11.07.2015 10:11, aktualizacja: 13.07.2015 09:21

Naukowcy z IBM, GLOBALFOUNDRIES, Samsung, STMicroelectronics oraz SUNY Polytechnic Institute’s Colleges of Nanoscale Science and Engineering stworzyli w pełni funkcjonalny, siedmionanometrowy chip.

Wynalazek pozwala na umieszczenie ponad 20 miliardów tranzystorów na jednym chipie wielkości paznokcia, który może być stosowany w każdym urządzeniu – od smartfonów do statków kosmicznych. Aby osiągnąć założone korzyści, a więc niższe zużycie prądu, lepszą wydajność i skalowalność, tworząc siedmionanometrowy chip, badacze musieli obejść konwencjonalne podejście stosowane od lat w produkcji półprzewodników. Do najciekawszych z nich należy zastosowanie tranzystorów opartych na krzemogermanie (SiGe) i litografii ultrafioletowej (EUV).

Branżowi eksperci uznają technologię 7nm za kluczową dla rozwoju systemów chmurowych i Big Data, a także urządzeń mobilnych i komputerów kognitywnych. Dziś w tych urządzeniach stosowana jest technologia 22 nm i 14 nm. Grupa badawcza kierowana przez naukowców z IBM udowodniła, że możliwa jest poprawa wydajności i skalowalności rozwiązań o prawie 50% w stosunku do używanych dziś najbardziej zaawansowanych technologii. Oznacza to nowe możliwości dla twórców rozwiązań typu mainframe i POWER systems - przy mniejszych kosztach i rozmiarach procesory zyskują znacznie większą wydajność.

Tym samym przekroczona została kolejna technologiczna bariera. Umożliwi to w niedługim czasie budowę wydajniejszych, wysoce zintegrowanych i optymalniejszych energetycznie układów nowej generacji.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Sprzedaż Apple Watch leci na łeb na szyję

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)