IBM: pozew o płonące podróbki

29.11.2007 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koncern IBM pozwał amerykańską firmę Shentech - zarzuca jej sprzedawanie podróbek baterii marki IBM. Sprawa nie jest jednak typowym przykładem "piractwa produktowego" - okazuje się bowiem że sprzedawane przez Shentech akumulatory z logo IBM są podatne na przegrzewanie i zapalanie się.

Pozew został złożony kilka dni temu w Sądzie Okręgowym w Ohio - IBM oskarża w niej Shentech ( sklep internetowy z akcesoriami komputerowymi ) o szereg przestępstw - m.in. nielegalne korzystanie z zastrzeżonego znaku towarowego, okłamywanie klientów, nieuczciwą konkurencję oraz zakazane praktyki handlowe.

Koncern powołuje się w pozwie na przykład klienta ze stanu Ohio, który kilka miesięcy temu kupił w Shentech zapasową baterię do notebooka ThinkPad. Bateria ta podczas normalnego użytkowania komputera zapaliła się, co spowodowało zniszczenie komputera. Sprawa została zgłoszona do serwisu firmy Lenovo ( która niedawno przejęła markę ThinkPad ) - tam wykryto, że zniszczona bateria była podróbką z nielegalnie umieszczonym logo IBM-a. Pracownicy koncernu postanowili przeprowadzić wstępne dochodzenia na własną rękę - zamówili w Shentech tuzin akumulatorów opisywanych jako oryginalne produkty IBM - po ich dostarczeniu okazało się, że wszystkie były podróbkami.

IBM przedstawił w pozwie swoje żądania: koncern domaga się od Shentech natychmiastowego wydania wszystkich podróbek produktów IBM ( mają one być zniszczone ), przekazania całości zysków ze sprzedaży takich produktów oraz odszkodowania za naruszenie znaków towarowych - w wysokości 1 mln USD za każdy typ urządzenia nielegalnie sprzedawanego z logo IBM.

Przedstawiciele Shentech na razie nie skomentowali tych informacji.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także