i2home - dom sterowany gadżetem

i2home - dom sterowany gadżetem
Źródło zdjęć: © Jupiter Images

15.02.2010 17:00, aktual.: 16.02.2010 10:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dobiegły końca prace nad projektem i2home, którego celem było ułatwienie korzystania z różnych domowych urządzeń przez osoby starsze i chore. Sterowanie sprzętami odbywa się m.in. za pomocą urządzeń mobilnych. Efekty można podziwiać w niemieckim mieście Saarbrücken.

Technologie opracowano w ramach projektu i2home . Jego celem było usprawnienie korzystania z urządzeń znajdujących się na wyposażeniu domu przez ludzi niepełnosprawnych i starszych - podał serwis BBC.

Kontrola nad zaopatrzonymi w moduły komunikacyjne lodówkami, drzwiami czy innymi sprzętami odbywa się za pośrednictwem różnych urządzeń - telefonów komórkowych, smartfonów czy gadżetów. Część komend można wydawać głosem.

W ramach projektu opracowano rozwiązania, przeznaczone dla osób z różnymi dolegliwościami. Wśród testujących rozwiązania znalazły się osoby niewidome czy chore na Alzheimera.

Dla potrzeb projektu stworzono wiele interfejsów wykorzystywanych do sterowania różnymi urządzeniami. Przetestowano m.in. dotykowe ekrany, urządzenia służące do wydawania poleceń głosowych, jak też telefony komórkowe pracujące pod kontrolą różnych systemów operacyjnych - m.in. Androida czy Windows Mobile.

Według Jana Alexanderssona, koordynatora projektu, z technologii opracowanej w ramach i2home korzysta obecnie już ponad 10. różnych organizacji i przedsiębiorstw. Co ważne, kod służący do opracowania interfejsu do sterowania urządzeniami może pobrać każdy producent i utworzyć własne rozwiązanie.
W finansowany z funduszy Unii Europejskiej projekt zaangażowani byli naukowcy, firmy oraz użytkownicy, którzy testowali nowatorskie rozwiązania.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)