Trwa ładowanie...
d2ai8f8

Huragan Laura odwrócił bieg rzeki. Trwało to 12 godzin

Szalejący w USA huragan Laura pojawił się w zeszłym tygodniu w pobliżu granicy stanów Luizjana i Teksas – informuje New York Post. Wiejąc tam z prędkością 150 km na godzinę, udało mu się sprawić, że… rzeka Neches zaczęła płynąć w odwrotnym kierunku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Huragan Laura. Zniszczenia spowodowane przez Huragan w stanie Luizjana.
Huragan Laura. Zniszczenia spowodowane przez Huragan w stanie Luizjana. (Getty Images)
d2ai8f8

Mówią "kijem Wisły nie zawrócisz", ale jak widać huragan to zupełnie inna rzecz. Laura to zresztą nie byle jaki huragan, bo zaliczono ją do 4 kategorii w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona.

Jak stwierdził gubernator Luizjany John Bel Edwards, było to najpotężniejsze tego typu zjawisko, które uderzyło w ten stan.

Odwrócony bieg rzeki trwał 12 godzin, później przepływ wody wrócił w niej do normalnego stanu. Prędkość jej odwróconego przepływu wyniosła ok. 215 m3 na sekundę. Jak zobrazowało to United States Geological Survey (USGS), nalewając wodę do Basenu Olimpijskiego w tym tempie, wypełniłby się on po 12 sekundach.

d2ai8f8

Czytaj też: Pożary w USA. "14 tys. strażaków to wciąż za mało". W Kalifornii trwa walka z żywiołem

Huragan Laura uderzy w Houston. Zdjęcia satelitarne huraganu

To nie pierwszy przypadek

USGS przypominało także, że nie był to pierwszy przypadek odwrócenia biegu rzeki Neches pod wpływem huraganu. Podobna rzecz zdarzyła się w 2008 roku, ale z dużo większą siłą – wtedy to rzeka płynęła odwrotnie z prędkością ok. 850 m3 na sekundę.

Laura w analogiczny sposób zadziałała również na rzece Missisipi, gdzie płynące barki musiały "walczyć" z nurtem ze względu na wiatr, który popychał wodę w przeciwnym kierunku.

Czytaj też: USA. Huragan Marco i sztorm Laura nadciągają nad kraj. Ludzie uciekają z domów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ai8f8

Podziel się opinią

Share
d2ai8f8
d2ai8f8
Więcej tematów